Институтът за пътна безопасност организира среща във връзка с рискове за сигурността, които крият проектите на новият Закон за движение по пътищата, за пътните превозни средства и Закона за водачи на моторни превозни средства. Трите законопроекта бяха публикувани за обществено обсъждане, а предложения по тях ще се приемат до 4 май.

С кардиналните промени в 3-те закона държавата ще направи нов опит за намаляване броя на жертвите и произшествията по пътищата. За целта ще бъде въведен нов модел и сегашният закон се разделя на три – Закон за движението по пътищата, Закон за водачите на моторни превозни средства и Закон за пътните превозни средства.

През миналата година санкциите за нарушения по пътищата са увеличени двойно, но "ефект няма". Очевидно санкциите не вършат работа, беше констатацията на вътрешния министър Валентин Радев, който призова неправителствените организации да предложат нов модел за справяне с проблема.

Данните на МВР показват, че след двойния ръст на глобите през 2017 г. спрямо предходната са свалени номерата на 12 500 автомобила за различни нарушения, над 12 000 шофьори са загубили книжката си, около 250 000 са издадените наказателни постановления и около 900 000 - електронните фиша. Ефектът от наказанията е – 698 загинали на пътя през 2017 г. срещу 701-а жертви предишната година.

Спорните моменти около промените са няколко. Единият е свързан с обучението на бъдещите шофьори. Представителите на школите за обучение настояват за въвеждане на фазово обучение. Това означава не фиксирани часове за кормуване, а толкова, колкото е необходимо на човек да придобие нужните умения.

Друг спорен момент е свързан със записаното в законопроекта, че ако при принудително преместване на кола с участието на полицай, тя бъде повредена, МВР не носи отговорност за щетата. В законопроектите отново никой носи отговорност за лошите пътища, които също са причина за катастрофи.

Каската и светлоотразителната жилетка стават задължителни за велосипедистите, според промените. Срещу това категорично се обявиха от "Велоеволюция". От там посочиха, че единствената страна в света, където това е задължително, е Австралия. В Европа такова изискване е имало в Македония, Сърбия и Босна, но са се отказали, след като вместо да намалее, травматизмът се е увеличил.

От организацията посочиха, че това ще бъде проблем и за велосипедите под наем в големите градове. В Бургас вече се дават колелета под наем и предстои да бъде пусната услугата в София, Варна и Добрич.

Как си представяте концесионерът да осигури каски и жилетки за ползващите колело под наем, попитаха от "Велоеволюция". Друга, посочена от тях слабост, е въвеждането на регистрация на велосипедите с двигател, без да е посочено какъв – електрически или бензинов. В законопроекта няма дефиниция какво е велотрасе, велоалея и т.н.

Според промените коланът става задължителен и за междуградските автобусите, които пътуват на повече от 30 км, предвижда още законопроектът. За камери по пътищата и обучения ще бъдат отделени 60 млн. лв.

"В законопроекта има и някои недомислени текстове. Например шофьорите нямат право да изпреварват трамваите от лявата страна", посочи бившия шеф на КАТ Алекси Стратиев, който сега работи в Института по пътна безопасност. Той уточни, че в София има места, на които няма как по друг начин да изпревариш трамвая.

Част от критиките бяха, че предложените законопроекти са "същия стар закон, но разделен на три". Причината няма нов модел за обучение, липсва административно-наказателна реформа и т.н.

Управляващите не се съгласиха с част от констатациите. Комисар Бойко Рановски от МВР посочи, че в законопроектите има много нови неща.

Най-важните са свързани с дейността на автосервизите, за които се въвежда регистрационен режим. Нови изисквания има и за продажбата на авточасти втора употреба – трябва да има пълна проследяемост на частта и нейната годност, каза зам.-министърът на транспорта Ангел Попов.  

По думите му всички стикери от предното стъкло се махат и се заместват от електронен стикер с чип. На него ще има пълна информация за превозното средство – кога е направен последния технически преглед, платена ли е застраховка гражданска отговорност, годишния данък и т.н.

Ако се приеме текст в закона, полицаите ще санкционират и за неспазване на дистанция

Ако се приемат текстовете в проекта за Закон за движение по пътищата, които въвеждат задължителна дистанция между пътните превозни средства, Пътната полиция ще поиска снабдяване с технически средства, с които да я измерва, за да налага и санкции, каза след дискусията началникът на службата комисар Бойко Рановски.

В проекта за закон е записано, че минималната дистанция на път извън населено място е 40 метра, на скоростен път е 60 метра, а на магистрала - 70 метра. "В сегашния закон преценката за дистанцията е оставена на водача", поясни Рановски.

 


Източник: Канал 3