Сдружение "Независими артисти, музиканти и певци" (СНАМП) дава старт на национална кампания, насочена към защитата на творците и интелектуалната собственост в условията на бързо навлизащи технологии за изкуствен интелект в медийната и музикалната индустрия.
Инициативата има за цел да изгради ясни стандарти и да гарантира, че изкуственият интелект ще се използва етично, прозрачно и справедливо – без да компрометира труда и бъдещето на композитори, аранжори, текстописци, изпълнители и творци от различни сфери.
От СНАМП подчертават, че в момента липсват достатъчно механизми за защита на авторските права, когато ИИ модели се обучават върху произведения на български артисти без тяхното знание или съгласие.
Според сдружението е необходим ясен регламент, който да предотврати злоупотреби, да гарантира прозрачност при използването на музикални и творчески данни и да осигури възможност творците да бъдат адекватно компенсирани.
"Нашата кауза не е против технологиите, а за тяхното отговорно използване. Ние сме за това те да бъдат използвани в полза, а не във вреда на музикалната индустрия. За да съхраним богатството на българската музика, е необходимо интелектуалната собственост да бъде уважавана и защитена.
Ако компаниите за изкуствен интелект са нелоялни при използване на интелектуалната собственост на музикантите за генеративните модели бъдат обучавани оригиналното творчество ще бъде поставено под сериозен риск", заяви Пейо Пеев, председател на СНАМП.
В рамките на кампанията предстои Сдружението да обсъди със своите членове и партньорски организации конкретни предложения за правила и механизми, които да гарантират равнопоставено развитие на артистите в новите технологични условия.
СНАМП призовава творци, институции, медии и обществеността да се присъединят към диалога за бъдещето на българската музика — едно бъдеще, в което човешкият талант и изкуственият интелект съществуват в етична и справедлива среда.