Първият в света лек автомобил с климатична система е представен в Съединените щати през 1939 г. За повечето съвременни шофьори наличието на климатик в колата им се е превърнало в нещо обичайно, тъй като дори бюджетните модели вече се предлагат с него.
Това обаче не винаги е било така.
Само преди няколко десетилетия климатикът е бил признак на лукс и подобни системи са били инсталирани само в луксозни автомобили.
Първата кола с фабрично инсталиран климатик е представена на 10 ноември 1939 г. на автомобилното изложение в Чикаго.
Каква кола е била тя и защо климатиците първоначално не са били широко разпространени?
Това може да науичте на auto.blitz.bg.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.