Много хора си спомнят как като деца родителите им са ги сравнявали с връстниците им в ученето, спорта или творчеството. И как в повечето случаи тези сравнения не са били в тяхна полза.
Години по-късно обаче те започват да се държат по същия начин с децата си. А този "метод на обучение" е не само неефективен, но и изключително разрушителен, казват психолозите.
По правило всичко започва с проста фраза. Например: "Виж колко добре го е направил Сашко! На теб не ти се е получило така".
Тези признаци издават, че имате кармично дете
Някои родители, баби и дядовци може дори да не усещат как подобни фрази излитат от устата им. Това вече е своеобразен шаблон, по който са израснали няколко поколения.
Според възрастните, подобна забележка би трябвало да мотивира детето да се постарае повече, за да достигне нивото на Сашко. Но в повечето случаи това е неефективна стратегия.