7 изненадващи недостатъка на високото IQ
Може би смятате, че невероятно високият коефициент на интелигентност върви с купища предимства - няма да ви се налага да учите усилено за изпити, ще четете сложни концепции и ще ги разбирате тутакси, ще можете да се занимавате с вълнуващи неща като астрономия, пише obekti.bg.
Всичко това вероятно е вярно, но интелектът има и значителни недостатъци. За да разбере какви са те, екипът на Business Insider се е допитал до потребителите на сайта за въпроси и отговори Quora. Ето и най-популярните мнения:
1. Често мислите, вместо да чувствате
Маркус Гедлуд казва, че като цяло много добре разбира своите емоции, но никога не чувства облекчение, когато ги изразява.
„Това е често срещан проблем при умните хора, особено при онези, които са много буквални. Те използват думите като димна завеса и колкото по-истинни са тези думи, толкова по-гъста и ефективна е завесата. Други, които нямат дар слово, изпускат пара физически – крещят, ритат, удрят, бягат, танцуват, скачат от щастие… Аз обяснявам. И когато приключа с обясненията, всичко, което съм казал, все още стои закотвено в съзнанието ми, с тази разлика, че вече съм му дал название.”
2. Има вероятност да не научите колко ценен е усиленият труд
Няколко от потребителите на Quora споменават, че интелигентните хора смятат, че могат да живеят добре, полагайки по-малко усилия от останалите. Но високият коефициент на интелигентност не винаги води право към успех, а умните личности може би никога няма да развият упоритостта, необходима, за да сполучат.
Според Кент Фунг, „интелектът се превръща в проблем, когато хората, които го притежават, разберат в ранна възраст, че не им е нужно да се трудят усърдно, за да поддържат същото ниво като останалите. По тази причина те никога не развиват добра работна етика.”
3. Околните винаги очакват от вас върховно представяне
Когато сте много интелигентни, хората просто приемат, че ще се представяте безупречно на изпитите и интервютата за работа, и дори че ще разрешите личните им проблеми.
„От вас автоматично се очаква винаги да сте в най-добрата си форма, независимо от обстоятелствата”, пише Рошна Назир. „Нямате с кого да говорите за слабостите и страховете си.”
Друга неприятна последица от тези нереалистични очаквания? Изпадате в паника при мисълта какво би се случило, ако не ги оправдаете!
„Това ви прави толкова предпазливи, че никога не можете да си позволите да поемете риск, защото се боите какво би станало, ако се провалите”, пише Саураб Мехта.
4. Другите се дразнят, когато ги поправяте в неформален разговор
Когато знаете, че някой току-що е казал нещо напълно неточно, желанието да поясните често надделява. Но трябва да сте изключително внимателни, тъй като събеседникът ви може да се почувства засрамен или обиден от намесата. В противен случай има опасност да го загубите като приятел.
„Да си умен е кофти, когато поправяш хората всеки път до момента, в който не спрат да излизат с теб или изобщо да ти говорят”, казва Раксит Карамреди.
5. Мислите прекалено много
Доста от потребителите на Quora споменават като проблем отделянето на твърде много време за размисли и анализи. Като начало, докато търсите екзистенциалния смисъл на всяка концепция или преживяване, има опасност да изпаднете в депресия. „Разбирате как всичко постепенно върви към гибелта си и че нищо няма значение. Търсите отговори и това ви побърква”, пише Акаш Ладха.
От по-практична гледна точка, може да срещнете сериозни трудности при вземането на решения. „Разбирането на възможните последици от изборите, и особено склонността прекомерно да анализирате тези последици, може да ви откаже от вземането на каквото и да е решение”, смята Тиртханкар Чакраборти.
6. Хората често смятат, че обичате да се хвалите
Понякога другите приемат, че когато сте истински развълнувани да споделите нещо, което сте научили, всъщност изтъквате големия си ум.
„Обезсърчаващо е, ако се опитвате да помогнете на някого, а той в крайна сметка каже нещо от сорта на "Този се има за голям умник" или "Мисли си, че знае всичко", казва Бил Ванио.
Последвайте ни
0 Коментара: