Археолози са открили любопитна резба върху пейки, вградени в скалата в югоизточната част на Турция в района на Урфа, пише Live Science.

Проучването сочи, че находката е от неолита (новокаменната ера). Намереният барелеф е на около 11 000 години, което го прави най-старият документиран досега. Картината показва двама мъже, заобиколени от леопарди. Любопитно е, че учените все още не са разбрали какво точно е искал да предаде авторът с рисунката.

Изследователите отбелязват, че размерът на барелефа е около 0,7-0,9 метра височина и около 3,7 метра дължина. Авторът е изобразил двама мъже, единият от които държи гениталиите си в ръцете си, както и бик и два леопарда, уточнява Glasnews.bg.

 

цял екран

Фигурата показва мъж, заобиколен от леопарди Снимка: К. Акдемир/Antiquity Publications Ltd

Отбелязва се, че авторът на барелефа очевидно се е фокусирал върху опасността, която носят леопардите - това се доказва от острите им зъби, както и острите рога на бик. Но учените, уви, не можаха да разгадаят цялата история.

Археолозите са открили рисунката в неолитната гробна могила Сейбърч, на 56 километра източно от река Ефрат и на 32 километра северно от сирийската граница. Обърнете внимание, че тази могила датира от 9000 г. пр. н. е., когато нашите предци търсачи на храна са се преместили към земеделие и дългосрочни селища.

Археолозите започнаха разкопки тук миналата година и бързо откриха руините на сграда с диаметър около 11 метра. Известно е, че помещението е издълбано във варовиковата скала и се състои от каменни стени и пейки, издигащи се над пода. Според археолога, участвал в разкопките, Ейлема Оздоган от Истанбулския университет, най-старият барелеф в света е открит в предната част на една от пейките, разположени в сградата.

 

цял екран

Възрастта на барелефа е 11 000 години Снимка: К. Акдемир/Antiquity Publications Ltd

Оздоган отбелязва, че в барелефа има две отделни сцени, които разказват една и съща история. Отляво авторът е изобразил бик и мъж, които се гледат един друг, фигурата показва, че мъжът има „фалическо разширение на корема си“, лявата ръка е изобразена с шест пръста, а в дясната държи нещо подобно на змия или дрънкалка.

Трябва да се отбележи, че сградата в Сейбърч е разкопана само частично, археологическите работи все още продължават. Оздоган предполага, че в бъдеще учените може да открият други рисунки, които да допълнят вече намерената „история“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук