Без сняг празнуваме Деня на Снежния човек
Според легендата, първият снежен човек е направен на 7 януари 1809 г. от Вернън Н. Пол и 9-годишната му дъщеря Йети в Ю Клер, Уисконсин. Пол обяснил на дъщеря си, че снежният човек е предназначен да държи надалеч елфите, който присвоявали коледните подаръци на този празник. Така постепенно пред всяка къща в града се появил по един снежен човек.
Доказателствата
Оказва се обаче, че доказателства за „съществуването” на снежният човек има още от Средновековието. Американският историк и карикатурист Боб Екстейн (Bob Eckstein), автор на "История на снежният човек”, изследва художествени изображения в европейските музеи, художествени галерии и библиотеки. Най-ранният документ, в който се намира илюстрация на снежен човек е книга от 1380 година.
Снежната скулптура се споменава още от Джорджо Вазари в биографията на Микеланджело. Вазари споменава за снежна фигура, направена през зимата на 1492-93 г. в двореца на Медичите, но за съжаление не навлиза в детайли как точно изглежда тя.
В литературата темата за снежния човек се прокрадва около 1590 г. - в драмата на Шекспир "Ричард Втори". Крал Ричард казва, че би искал да е снежен крал, направен за игра, който да се разтопи на капки под слънчевите лъчи.
През Викторианската епоха, снежният човек става изключително популярен символ на ваканционния сезон. Има хиляди изображения, останали от тази епоха под формата на картини, поздравителни картички и реклами.
В Белгия пък бедните чрез снега изразявали недоволството си към своите господари. Те правели от сняг комични фигури, с които целели да окарикатурят благородниците и да се надсмеят над тях. След като фигурите били готови ги замеряли със снежни топки, така се родил и боят със снежни топки.
Модерният снежен човек
Популярността на снежният човек достига нови висоти през 1950 г., когато Джийн Отри записва своя коледен хит „Frosty The Snowman”. Фрости бързо се превръща в магическа икона за празника и се появяват първите играчки с колекционерска стойност във формата на снежен човек. В действителност, от средата на 20-ти век тематичните коледни декорации и играчки стават все по-обилни.
Днес снежният човек се е превърнал в символ не само на ваканционния сезон, но и на целия зимен сезон. Той присъства в коледната украса, има най-различни съдове и дори дрехи и бижута с неговото изображение, са станали по-популярни от всякога. Образът на снежния човек предизвиква чувство на щастие, простота, радост и магически напомня за удоволствията на детството.
Интересни истории за снежни човеци
Най високият снежен човек на света е снежна жена и е направена в Бетъл, щата Мейн. Висока е три метра, с клепачи, направени от ски и устни от боядисани червени гуми за кола , а за ръце има елхи.
Най-малкият пък бил създаден от група английски учени в Лондон през 2009-та година. Дейвид Кокс и неговите колеги от Националната физическа лаборатория, решили да обърнат вниманието на човечеството към проблемите с глобалното затопляне. Височината на фигурката е 0,01 мм или 5 пъти по-тънко от дебелината на човешкия косъм. За направата му използвали сплав от олово с малък процент платина. Диаметърът на носа на снежният човек бил едва 0,001 мм.
В Швейцария пък има интересна ежегодна традиция. Всяка година на Пролетния фестивал в Цюрих се изгаря ритуално главата на снежко и по нея се гадае каква ще е годината.
На 18 януари се празнува международния ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц. Повече от 25 години той събира всичко свързано с белия, симпатичен човек. През 2008 година именно с тази колекция Корнелиус влиза в "Рекордите на Гинес".
На въпроса как му е хрумнала идеята, той отговаря: „Идеята за Световен ден на снежния човек се роди спонтанно.Той е познат и обичан от целия свят заради добродушната и лъчезарна природа, която притежава. Исках тази положителна картина да послужи като средство за социални и забавни контакти навсякъде. Снежният човек не притежава политически или религиозни бариери. Обичан е от стари и млади. Познат е в държави, където никога не е имало сняг. Няма да намерите друг такъв символ, който да може да обедини всички хора по света."
Датата 18.01 е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек.
Източник: novini.london
Последвайте ни
0 Коментара: