При терористични атаки с оръжия за масово поразяване, промишлени аварии и бедствия, отровният въздух може да се обезвреди с неутрализиращи мъгли, съдържащи наночастици и специални материали. Контролът на параметрите на тези мъгли преди, по време и след изпълнение на предназначението им никак не е лесна работа и изисква познания в множество научни дисциплини. Задачата е решена от наскоро приключилия европроект COUNTERFOG, обединяващ усилията на 10 партньорски организации от цяла Европа. Както често се случва, най-трудната част от работата се пада на българския изследователски екип, разработил серия от сензори и устройства с механични, електронни, оптични и софтуерни компоненти.

Повечето създадени у нас уреди се съхраняват в изследователски център по отбрана и са демонстрирани във военновъздушна база в Испания.
В България от разработката се интересуват Bulgarian Air Traffic Services Authority (BULATSA), Министерството на отбраната, Агенцията за ядрено регулиране и Столичната община. Активно е взаимодействието и с Consilium Marine & Safety, Швеция, утвърден световен производител на сензорни системи за сигурност.

В рамките на българското председателство на Съвета на ЕС, на проведената "Иновативна седмица на предприемачеството", Министерството на образованието и науката е представяно от 5 български научноизследователски екипа, между които е и колективът по COUNTERFOG, ръководен от доц. д-р Огнян Иванов от Института по физика на твърдото тяло при БАН.

Жан-Ерик Паке, който е генерален директор на Дирекция „Научни изследвания и иновации“ на Европейската комисия, и ръководената от него делегация бяха силно впечатлени от демонстрираните устройства. Г-н Паке лично похвали постиженията на COUNTERFOG и важния принос на българския екип, което е доста необичайно за иначе въздържаните ръководители на европейската наука.

Савка ЧОЛАКОВА, БЛИЦ