На 12 август 30 г. пр. Хр Клеопатра се самоубива със „Свещената Кобра“, нейната пазителка, дарена ѝ от храма на Слънцето. Повече от две десетилетия тя безмилостно управлява като последния независим фараон на Египет, представител на династията на Птолемеите.

Тя сключва военни съюзи, воюва срещу бъдещия римски император и се впуска в любовни преживявания с Юлий Цезар и Марк Антоний.  

Запомнена е като един от най-брилянтните владетели в античния свят, но въпреки това много факти за нея и живота й може би са мит, а други остават неразкрити, пише vesti.bg, позовавайки се на Histroy.

Ето и няколко интересни факти за царицата на Нил:

Клеопатра не е египтянка и е плод на кръвосмешение

Тя е родена в Египет, но корените й са от Древна Македония (640 г.пр.Хр. – 148 г.пр.Хр.).

Баща й, Птолемей I Сотер (известен като Птолемей Лаг), е стратег на Александър Македонски и негов наместник в Египет, а след смъртта му един от Диадохите, като впоследствие става владетел на Египет и основава династията на Птолемеите. Въпреки че произходът й не е египетски, тя е първият член на династията, който научава египетски език.

Както в много от управляващите династии, така и в тази на Птолемеите, често са се извършвали бракове вътре в рода, за да се запази чистотата на кръвната линия. Смята се, че бащата и майката на Клеопатра са брат и сестра. А за да запази традицията самата тя се жени за двамата си братя, всеки от който е неин законен съпруг и регент по различно време от управлението й.

Клеопатра знаела как да използва красотата си

Тя се е смятала за Богиня, затова често чрез своите театрални умения се е домогвала до потенциални съюзници, омайвайки ги с божествената си харизма.

Известен пример затова е от 48 г. пр. Хр., когато Юлий Цезар пристига в Александрия по време на враждата й с брат й Птолемей XIII. Клеопатра предвижда, че хората на брат й ще възпрепятстват срещата й с римския геренал, затова се увива в килим и се промъква в покоите му. Цезар бил сразен от красотата на младата царица и много скоро двамата станали не само любовници, но и съюзници.

Красотата й не била най-силното й оръжие

Римските пропагандисти са я описвали като съблазнителка, която използва тялото си като политическо оръжие, но всъщност тя е била доста по-уважавана заради острия си ум, отколкото заради външността си.

Клеопатра знаела няколко езика, била образована в сферите на математиката, философията, астрономията и ораторсткото майсторство. В египетски източници за нея пише, че „създава кръгове на учени и много се наслаждава на компанията им“.

Има и доказателства, че всъщност тя не е била неземно красива. Монети, на които е изобразена, показват мъжествените й черти и големият й остър нос. Въпреки това някои историци смятат, че изображенията й са пресилени по нейно желание, за да си вдъхне мъжествена сила.

Тя може и да не е била толкова красива, но пък според много източници ораторските й умения и неустоимият й чар са нещото, което я прави влиятелна и желана.

Клеопатра и Марк Антоний създават свой клуб за пиене

Връзката на двамата започва през 41 г. пр. Хр. с политическа цел – Клеопатра има нужда от Марк Антоний да пази короната й и независимостта на Египет. От друга страна Марк иска достъп до богатствата и ресурсите на страната. Привличането между двамата е един голям бонус за взаимоотношенията им.

Според източници двамата прекарват зимата на 41-40 г. пр. Хр. в мързелуване и пируване и дори основават свое общество за пиене. Групата се занимавала с организиране на нощни празненства, пиене на вино, състезателни игри и правене на номера на жителите на Александрия.

Филмът за Клеопатра от 1963 г. е един от най-скъпите за всички времена

Ролята на Клеопатра е изигравана на големия екран от известните актриси Клодет Клобер и София Лорен, но най-голям отпечатък в съзнанието на публиката успява да остави Елизабет Тейлър в главната роля на египетската владетелка във филма „Клеопатра“ от 1963 г.

Заради проблеми със сценария и заснемането, бюджетът на филма скача от 2 на 44 милиона долара, от които 200 хиляди са само за костюмите на главната героиня. По това време този филм несъмнено се превръща в най-скъпата продукция правена някога.