Дъното на Черно море е най-голямото гробище за кораби. Международен екип от изследователи представи резултатите от четиригодишните проучвания на дъното на Черно море. Експедицията е открила 65 потънали съда. Сред тях е древногръцки кораб, натоварен с амфори.

Поради липсата на кислород на дълбочина над 150 метра, старогръцкият кораб се е запазил непокътнат и е най-запазеният откриван някога в света – на 2400 години. Учените го разпознават по идентичното изображение върху прочутата Ваза със сирените от Британския музей.



„Казват ни доста за това как се е случвала търговията в миналото. Така че тези корабни останки разкриват какви връзки са имали хората тогава”, заяви Дани Нюман,цитиран от bTV

Радиоактивният въглероден метод потвърждава епохата. Въпреки липсата на кислород на дълбочина от 2000 метра, където е открит корабът, дървеният материал се разяжда от непозната до момента бактерия.



„Това зад мен са макети на останките от четири уникални потънали кораби. Имаме римски останки, италиански кораб от ранното Средновековие”, показа Дани Нюман.

Средновековният съд е от Генуа, с какъвто най-вероятно е пътувал Марко Поло. Проучването е финансирано от американска фондация.

„Преди четири години започнахме опитите да организираме най-големите по размерите си подводни археологически разкопки от времето на изваждането на Мери Роуз през 1982 година и да съберем данни от праисторическата история, защото България е едно от най-богатите на археология места в света”, заяви проф. Джон Адамс.



Наши учени са в международния екип.

„Това беше едно прекрасно изживяване и голяма гордост, че можехме да участваме в това изследване”, каза Любомира Трендафилова.
Експедицията открива 65 корабокруширали кораба. Най-много са потопените от казашките походи срещу Османската империя от 17-и и 18-и век.