Ла Ниня се разпада и метеорологичният свят е в очакване на Ел Ниньо през 2023 г. Завръщайки се след няколко години, той може напълно да промени метеорологичните модели и предвижданията за сезоните през 2023 и 2024 г., и то особено за зимата. 

Океанските аномалии, и особено техните промени, могат да повлияят значително на сезонните метеорологични модели и най-вече през зимата, когато атмосферното налягане е най-високо, съобщава Meteo Balkans. 

Южното колебание - атмосферата на океаните и връзката ѝ с времето

Ел Ниньо и Ла Ниня са двете лица на ENSO - глобално метеорологично явление, по-известно с името „Южното колебание Ел Ниньо“. 

Ел Ниньо е топлата фаза на южното колебание - квазипериодично изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан.

Обикновено има промяна на фазата на всеки 1-3 години. ENSO значително влияе върху тропическите валежи, на атмосферното налягане и сложния обмен на енергия между океана и атмосферата. В резултат на това можем да наблюдаваме мащабни промени в налягането в тропиците с всяка развиваща се фаза или по време на нейното разпадане.

Изображението по-долу показва регионите ENSO в тропическата част на Тихия океан. Региони 3 и 4 покриват източния и западните тропически части на Тихия океан. Основната зона е комбинация от региони 3 и 4, разглеждани на изображението като регион Nino 3.4. 

 

Всяка фаза на ENSO влияе по различен начин на налягането и времето в тропиците. Това се отразява на цялостната глобална циркулация, променяйки метеорологичните модели в световен мащаб. Нова (студена/топла) фаза обикновено се развива между края на лятото и началото на есента и трае до пролетта, но някои събития могат да продължат до 2-3 години, както в сегашната студена фаза. Студената фаза на ENSO се нарича Ла Ниня, а топлата - Ел Ниньо. 

По време на Ел Ниньо натискът върху тропическата част на Тихия океан е по-нисък, с повече валежи и бури в този регион. Но по време на Ла Ниня натискът върху екваториалната част на Тихия океан е по-висок и създава непроменливо хубаво време и по-малко бури. Тези промени в налягането формират глобална циркулация на атмосферата и така влияят на сезонното време над двете полукълба. 

Изображението по-долу от Отдела за следене на климата на Националната океанографска и атмосферна администрация на САЩ показва типичната циркулация по време на студена ENSO фаза, която все още е активна. Спускащият се въздух в източния Тихи океан причинява високо налягане и стабилно време. В същото време въздухът се издига в западния Тихи океан, причинявайки чести гръмотевични бури, ниско налягане и повече валежи.

По този начин ENSO оказва силно влияние върху моделите на валежите и налягането в тропиците, влияещи върху системата за обратна връзка между океана и атмосферата. Чрез тази система океан-атмосфера ENSO влияе на времето в световен мащаб. 

Остава въпросът как ENSO се измества между студената и топлата си фази? Най-простият отговор е, че се случва поради сложната връзка между налягане, ветрове и океански течения. Глобалните пасати обикновено започват или спират определена ENSO фаза, като влияят на повърхностните слоеве на океана и променят океанските течения. Пасатите са стабилни и постоянни ветрове, духащи към екватора и в двете полукълба. 

Но ключът тук не са само ветровете, тъй като промените в налягането ги задвижват. По този начин фазата ENSO директно реагира на промяна на атмосферното налягане, наречена индекс на южното колебание (SOI). Индексът представлява разликата в налягането на въздуха, измерено при Таити (Френска Полинезия) и Дарвин (Австралия). Изображението по-долу показва местоположението на двете зони на налягане, важни за ENSO. 

Положителните стойности на SOI означават, че налягането върху Таити е по-високо от това над Дарвин в Австралия. Това съответства на по-силните източни пасати, подхранващи появата на Ла Ниня. Но по време на Ел Ниньо виждаме по-ниско налягане в източния Тихи океан, над Таити и по-високо налягане над Дарвин. Това произвежда отрицателна стойност на SOI и по-слаби пасати, което означава по-малко охлаждане на океанската повърхност. Този процес се вижда много по-добре във видео анимацията по-долу, показвайки аномалиите на температурата на океана от лятото до есента. 

Охлаждането ENSO се рестартира през август, когато пасатите се засилват. В резултат на това в екваториалния Тихи океан се появиха студени течения, докато ветровете изтласкаха по-топлите повърхностни води на запад. 

Зимен сезон 

Докато Ла Ниня все още е активна, ще разгледаме влиянието ѝ върху зимния сезон. Силната блокираща система за високо налягане в Северния тих океан е най-типичният ефект на студена ENSO фаза (Ла Ниня). Това обикновено пренасочва потока от студен полярен въздух надолу над северните Съединени щати. Можете да видите зимните метеорологични модели на Ла Ниня в изображението по-долу от NOAA Climate. 

По-студеният въздух обикновено се разпространява над северозападните Съединени щати, Средния Запад и Западна Канада. По-топло от нормалното зимно време се среща в югоизточната и източната част на Америка. Aнализът на зимата досега показва точно подобен модел. 

Европа също е по-топла от нормалната, но това не е пряко свързано със специфичния модел на Ла Ниня. 

Аномалията с високо налягане се простира от Северния Тихи океан и над полярните райони. 

Ла Ниня вече се разпада и се очаква да бъде заменена до следващата зима от Ел Ниньо. Ла Ниня ще продължи влиянието си през зимата, но най-новият глобален анализ на океана по-долу разкрива продължаващите аномалии на изстиване на тропическите водите на Тихия океан. Ла Ниня обхваща почти целия екваториален Тихи океан, но вече започва да отслабва. 

 

С наличния по-хладен въздух, повечето влага увеличава шансовете за снеговалеж в южната половина. Но това много зависи от наличието на студения въздух на север. След преминаване на Канада и САЩ реактивният поток се премества в Северния Атлантически океан, където може да поеме по различни пътища към Европа. 

Но ефектите на ENSO са много по-малко директни в Европа, отколкото в Северна Америка. Но все пак, разглеждайки историческите връзки на ENSO със Стария континет, по-долу създадохме две графики. Първо е сигналът за аномалия на зимното налягане. Тя показва тенденция към високо налягане в по-голямата част от Европа, като субтропичният гребен се разширява в Ел Ниньо. 

Температурната прогноза за Европа също показва предимно по-топли от нормалните условия през първите три месеца на годината, но това е само тримесечна средна стойност.

Прогнозата за снеговалеж за Европа също показва по-ниски от нормалните количества в този период. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук