Според статистиката кърлежите хапят децата по-често от възрастните, а домашните любимци - по-често от децата. Малките обаче страдат най-много от болестите, с които кърлежите могат да заразят човек, пише Труд бг.

Обрив във вид на концентрични кръгове около мястото на ухапване е симптом на Лаймска болест.

Традиционно тези насекоми са мразени и будят страх като дървениците или хлебарките. И има защо. Те не само смучат кръв, но и са способни да заразят човек със сериозни заболявания, едно от които е Лаймска болест.

Как атакува

Кърлежите не падат от дърветата, както смятат някои, а обитават треви и ниски храсти. Те усещат приближаването на човек или животно от няколко десетки метра и се “прицелват” - първо се закачат за дрехата (козината), а после изпълзяват нагоре, водени от миризмата на кожата и потните жлези.

При ухапване кърлежът не само се впива в кожата с главата си (буквално!), но за да увеличи надеждността на връзката с жертвата си, освобождава специално вещество в слюнката, което залепва насекомото към мястото на ухапване.

Така то може да се наслаждава на кръвта на своята жертва няколко дни и в същото време никакви сили като вятър, вода, триене нямат силата да го откъснат.

Пълнейки се с кръв, тялото, което остава отвън, нараства и потъмнява. Всъщност в него, а не в главата се намират възможните причинители на инфекция и токсините. Така дори инфектираният кърлеж може и да не зарази жертвата си, стига да бъде отстранен навреме.

Как се вади

Ако се колебаете дали да го премахнете сами, или да потърсите лекар, знайте, че времето е от изключително значение за предаване на инфекцията, затова действайте бързо. Старайте се да го извадите цял.

Запазете го, ако смятате да го давате за изследване, което не е задължително. Запишете си обаче датата на ухапването, за да можете точно да определите на кой ден се проявяват едни или други симптоми.

При отстраняване на кърлежа спазвайте няколко правила. В никакъв случай не го пипайте с голи ръце, за да не ви зарази. Използвайте пинсета.

Хванете го възможно най-близо до кожата, за “шията”, а не за тялото. Ако го разкъсате, знайте, че той излива цялото съдържание на тялото си под кожата и оттам - в кръвта на ухапания, и дори да не го е заразил до момента, това вече ще се случи. Издърпайте го с перпендикулярно движение.

Ако нямате пинсета, използвайте скоч. Залепете го върху мястото с кърлежа, без да натискате, за да не се смачка, и дръпнете назад.

Ако лепилото е достатъчно силно, той ще се измъкне от кожата, залепен за лентата. При липса на други средства, направете примка от конец, наденете я на “шията” и дърпайте перпендикулярно, но не рязко, за да не откъснете главата.

Ако тя все пак остане под кожата, ще трябва да я отстраните по-късно. Важното е, че сте премахнали опасния “резервоар”.

Дезинфекцирайте или обгорете игла и с върха є разчоплете мястото, за да извадите главата подобно на трън. Дори нищо да не правите, след няколко дни тя сама ще изскочи, изтласкана от кожната тъкан.

Следете за симптоми

Промийте хубаво мястото на ухапването - първо с вода и сапун, след като изсъхне - с 5% разтвор на йод. Ако сте успели да запазите кърлежа жив и цял, можете да го дадете за анализ, но по-добре изследвайте кръвта на ухапания. Това не бива да става по-рано от 10 дена след инцидента.

Наблюдавайте мястото на ухапването в продължение на 30 дни. Ако около него се появят червени кръгове, потърсете незабавно инфекционист, за да назначи лечение за Лаймска болест.

Ако няма кръгове, но в рамките на 60 дни след ухапването възникнат болки в мускулите и ставите, също се обърнете към лекар, защото това е симптом на кърлежов енцефалит. За щастие, в България това заболяване почти не се среща.