"Галъп" посочи къде живеят най-големите оптимисти и кои са били най-песимистично настроените през тази година
За пръв път икономическият песимизъм в ЕС достига до нивата на песимизъм в Русия – и на двете места нетната стойност е – 16. Мнозинството от руснаците (49% - най-високият в проучвания свят дял) очакват 2018 да бъде като 2017 г. в страната им.
Американското обществено мнение пък е дълбоко разделено в икономическите си очаквания за следващата година.
Най-големи песимисти пък са в Италия, Гърция. Турция е много близо до тях - с нетна стойност. Нигерия, следвана от Виетнам, са от другата страна най-оптимистично настроени за следващата година.
Ясни мнозинства в Индия и Източна Азия очакват дори по-успешна година от сегашната, базирана на впечатляващото представяне на тези региони през 2017 г., докато Западна Азия е доста притеснена.
39% от изследваното население по света смята, че 2018 г. ще бъде като цяло по-добра от 2017 г., което е с 13 пункта по-ниско в сравнение с предишната година. 23% очакват по-лоша година. 32% смятат, че 2018 ще бъде същата като 2017 г., а други 6% не знаят.
Индонезия води по оптимизъм тази година, а Южна Азия е най-оптимистичният регион в света.
Европа е в противоположна посока с нетен резултат 0 в страните извън ЕС и само +5 в ЕС.
Близо две трети от света декларират, че се чувстват щастливи в личен план. В изследваните 55 държави 8% заявяват, че не са щастливи.
Латинска Америка изглежда е най-щастливият континент в света. Фиджи пък е най-щастливата страна.
Къде сме ние
18% у нас очакват 2018-а да бъде година на икономически подем, а 26% - на икономически трудности. Най-голям, очаквано, остава делът на тези, които не очакват промени – 38%.
По-общите очаквания на българите за започващата 2018 г. пък са с дялове 25% оптимисти, 22% песимисти, 35% неутрални и 19% затрудняващи са да отговорят.
По отношение на личното щастие през отминаващата година, страната ни отново е на последните места и в света, със стойности, близки до тези на страните от Европа, с 45% определящи се като щастливи, 10% - нещастни, 46% оставащи в средата, а останалите се затрудняват да отговорят.
Източник: БГНЕС
Последвайте ни
0 Коментара: