Тази година есенното равноденствие ще настъпи на 23 септември в 09:50 ч. българско време, съобщи Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и в катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.

Той изтъкна, че прави впечатление късната начална дата на есента, не на 22-ри септември, както е обичайно. Причината за това е, че сме в предходна година на високосната 2024 г., поясни Маркишки.

„Средната продължителност на тропичната (слънчевата) година е 365 дни, 5 часа, 48 минути и 45 секунди, но за удобство календарната система трябва да работи с цяло число дни в годината – 365. Поради това от тази и от предните две невисокосни години са се натрупали остатъци от близо 6 часа, поради които логично началото на годишните сезони закъснява с около 18 часа.

Отчитането на високосната дата 29 февруари догодина ще компенсира натрупаните остатъци и през 2024 г. астрономическата есен ще настъпи на 22 септември в 15:43 ч. – близо 18 часа по-рано“, каза той.

Физикът припомни, че равноденствията настъпват, когато Слънцето прекосява небесния екватор, преминавайки например от южната в северната небесна полусфера на датата на пролетното равноденствие – около 20 март, което е начало на астрономическата пролет за Северното полукълбо на Земята. През септември се случва обратното – Слънцето се връща от северното в южното звездно небе на датата на есенното равноденствие, което бележи началото на есента за нашето полукълбо.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук