Дом за възрастни в Дрезден, Германия, връща хората назад във времето. Кафяви и жълти орнаменти очертават стените, а из стаите се носи миризма на перилни препарати, които вече не се продават по магазините.

Жълти списания, които не са докосвани от десетилетия, си намират нов дом заедно с пластмасови солнички, с каквито в повечето домакинства в Източна Германия са разполагали.

Надпис „Интершоп“ стои над редици от проходилки и други предмети от миналото като постянно напомняне за вече отминалата социалистическа ера.

В резиденция за възрастни в Дрезден обзавеждат стаи на спомените,

които пресъздават атмосферата на Германската демократична република до най-малките детайли като ястията например. Нищо от онова време не е спестено на стаите – от старите тапети, които хората са лепели в домовете си през 60-те години, до плочите, които са се въртели на грамофоните.

Преглед на изображението в Twitter

Всичко това се прави с цел, мозъкът на болните от Алцхаймер, деменция и трайна загуба на паметта, да бъде стимулиран и спомените от миналото им да бъдат съживени.

И това е интересно: Болести, при които кафето не вреди - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.

Първоначалната идеята се ражда по време на кино вечер със стари филми

от ГДР. Тогава директорът на дома в Дрезден, Гюнтер Волфрам, решава, че ще добави към вечерта на спомените още един елемент. Той поръчва онлайн стар мотор „Трол“ от младините на възрастните хора и им го показва.

Само при вида му редица спомени изплуват у тях – от използването на такъв мотор, до първите им срещи и целувки. Реакцията на старците амбицира Волфрам и той започва да претърсва уличните пазари за стари вещи.

Photo published for Husband created living room for dementia suffering wife

През януари 2016 г. представя първата стая на спомените в дома, посветена на периода от Студената война.

Радваме се, че ГДР я няма. Ние напомняме за определен начин, по който са се чувствали нашите пациенти в един определен период от миналото, чрез предмети, с които те правят положителни асоциации“, обяснява директорът.

Според Волфрам познатите обекти будят съзнанията на хората,

които смятат, че най-добрите им години са останали в миналото. След като възрастните започват да посещават стаята на спомените според персонала се наблюдават изненадващи резултати.

Забелязахме, че хората се събуждат от летаргията и изведнъж започват сами да си мажат филиите с масло, да се хранят, да пият и още повече – да ходят сами до тоалетната. Те са по-мили и по-любопитни от заобикалящото ги“, разказва Волфрам.

Други експерти потвърждават успешността на практиката

Терапевтът Алиша Шьопе потвърждава пред немската телевизия MDR, че след посещенията на стаите на спомените редица от пациентите вече се хранят сами, а някои от прикованите на легло са се изправили.


Photo published for Denmark's 'House Of Memories' Re-Creates 1950s For Alzheimer's Patients

След успехът на стаите посещаемостта им нараства значително, а възрастните хора са в доста по-добро настроение и душевно състояние.

Източник: Vesti.bg