Дълго време учените смятат, че съществата, предхождащи динозаврите, са изглеждали по почти същия начин като своите еволюирали наследници. Ново изследване на фосили на телеократер радинус с лазерен скенер твърдят друго. Оказва се, че, ако искате да си представите как е изглеждал животинският свят преди 245 млн. години, е достатъчно да посетите зоопарка.

Днешните крокодили са по-близки до предците на динозаврите,

отколкото самите динозаври – това показва новото изследване, публикувано в научното списание „Nature“, цитирано от vesti.bg.

Телеократер радинус е живял 10 млн. години преди динозаврите - преди около 245 млн. години. Животните от този вид са ходели на четири крака, телата им достигали до между 2 и 3 метра дължина, като отделно имали дълги вратове и опашки.

„Реално животното не е било много голямо… едва ли е тежало много повече от едно голямо домашно куче. На външност е приличало на кръстоска между комодски варан и нещо друго“, коментира в интервю за „Радио 5“ на BBC единият от авторите на изследването, проф. Пол Барнет.

„Телеократерът фундаментално променя представите ни за това как са изглеждали роднините на динозаврите... Динозаврите са изумително сполучливи животни. Нормално е да искаме да знаем как са се появили и как са станали толкова доминантни“, казва Ричард Бътлър, също част от екипа на изследването.

Динозаврите са считани за сполучлив надразред животни

най-вече заради своите размери и дълголетие. Докато хората съществуват от няколко стотин хиляди години и не се знае колко още им остава, динозаврите са доминирали на планетата повече от 150 млн. години.

Телеократерът представлява голям интерес за научните среди, защото помага да се проучи как динозаврите са станали толкова издръжливи. Въпреки че телеократерите изчезват преди да имат какъвто и да е контакт с динозаврите, за момента те са най-старите известни животни от родословното дърво.

Телеократер радинус, динозаври, птици и крокодили – всички те попадат в графата на архозаврите. Много, много отдавна тази група се е разделила на две и крокодилите и телеократерите тръгват по две различни еволюционни пътеки – едната отвежда до днешните крокодили и алигатори, а другата преминава през динозаврите и след време води до птиците.

Въпреки разделянето на еволюционните пътеки обаче телеократерът прилича повече на крокодилите, независимо, че е по-близък до динозаврите.

Първите фосили на телеократер са открити в Танзания през 1933 г.

и са изпратени за съхранение в природнонаучен музей, откъдето през 50-те години ученият Алън Чаринг ги изкарва от прашните складове, за да ги изследва.

При проведеното проучване Чаринг не разполага с достатъчно материал, за да достигне до някакви заключения, но дава името на създанието „телократер“.

През 2015 г. нови вкаменелости на този вид са открити в Танзания и учените най-накрая получават достатъчно материал, за да завършат започнатото през 50-те години. Новото проучване от своя страна довежда именно до новото твърдение, че всъщност предците на динозаврите си приличат повече с крокодилите.

И все пак изследването повдига повече въпроси за учените, отколкото дава отговори. Затова екипът от учени смята да се върне в южната част на Танзания, за да потърси още вкаменелости на телократер, които да отговорят на повече въпроси.