Името Исландия (ледена земя, в превод от английски) е погрешно название. В действителност, страната е поразително зелена, особено през лятото, като само около 10% от територията й, всъщност, е покрита с трайни ледове.

Това до голяма степен се дължи на Атлантическия океан, който поддържа топлия климат на острова и бреговете му, оставайки ги без лед през зимата, въпреки че се намира толкова близо до Арктика.

Не си и помисляйте да стъпвате в тези държави през 2019 година! (КАРТИ)

Легендата разказва, че викингите избират това име за дома си, за да държат надалеч потенциалните завоеватели. Надяват се, че думата "лед" ще обезкуражи желаещите да стъпят на острова и да открият, че той е наистина зелен и величествен. 

Така че ледът, както се оказва, не е толкова много в Исландия, както може да се предположи от името й. 

Поради отдалечеността си и неблагоприятния климат, подобно на много северни острови, Исландия разчита в голяма степен на вноса на много продукти, включително на масло, пшеница, зеленчуци и други храни. Едва ли подозирате обаче, че същото се отнася и за... леда.

Оказва се, че замръзналата вода, внесена от други страни, е с 40% по-евтина от леда, произведен в Исландия, въпреки факта, че електричеството е невероятно евтино в страната поради огромните й водноелектрически и геотермални ресурси.

Какво да правите, ако закъсате при пътуване в Европа? Няколко важни съвета от ЕК

Така че Исландия внася тонове лед от Норвегия, Великобритания и дори от Съединените щати, посочва Amusing Planet. Този лед се продава в магазините за хранителни стоки, за да се запази продукцията прясна.

Освен това вносът на лед в страната е без такса, което помага да се поддържат ниските му цени.