Изненадващо проучване: Ракетните инженери и неврохирурзите може би не са чак толкова умни
Изследователите молят 329 аерокосмически инженери и 72 неврохирурзи да изпълнят серия от задачи, за да тестват своята интелигентност
Изследователите молят 329 аерокосмически инженери и 72 неврохирурзи да изпълнят серия от задачи, за да тестват своята интелигентност. Резултатите, публикувани в British Medical Journal, показват малко разлики с членовете на британската общественост.
Изследователите казват, че са решили да проведат проучването си отчасти за да разберат в коя професия има най-голямо интелектуално предимство и дали обществените възприятия за секторите са обосновани в действителност.
Както в сферата на хирургията, така и в ракетната наука, няма достатъчно персонал, а проблемите ще се задълбочават през следващите десетилетия. Изследователите предполагат, че техните открития и поставянето под въпрос стереотипите може да бъде от полза за бъдещото набиране на кадри в научните области.
Професионалистите от двете групи бяха оценени онлайн в шест когнитивни области, като се е използвал "Голямият тест за британското разузнаване“, първоначално разработен в Imperial College, Лондон. Той разглежда области като работна памет, внимание и обработка на емоциии,. Респондентите са питани и за тяхната възраст, пол и опит в индустрията.
Техните резултати са сравнени с данните, събрани преди това от 18 000 членове на британската общественост.
Установено е, че неврохирурзите са постигнали значително по-високи резултати от ракетните учени при решаване на семантични проблеми, като дефиниране на редки думи. Междувременно аерокосмическите инженери се представят по-добре от своите съперници, когато става дума за внимание и задачи за умствена манипулация.
В сравнение с публичните резултати обаче, ракетните учени не показват значителни разлики в нито една област.
Неврохирурзите от друга страна, отбелязаха различен резултат само в две области: скоростта на решаване на проблемите им e по-бърза, но припомнянето им e по-бавно.
Изследователите предполагат, че това може да се дължи на "бързата природа на неврохирургията... или може да е, макар и по-малко вероятно, продукт на обучение за бързо вземане на решения в критични във времето ситуации".
"Възможно е както неврохирурзите, така и аерокосмическите инженери да бъдат ненужно поставени на пиедестал", отразява проучването.
"Други специалности може да заслужават да бъдат на този пиедестал и бъдещата работа трябва да има за цел да определи най-заслужената професия."
Последвайте ни
0 Коментара: