Най-високият пилон в света, на чийто връх да се развява огромно американско знаме с размерите на футболно игрище, ще бъде издигнат в американския щат Мейн, съобщи агенция АП, цитирана от вестник "Труд".

Съоръжението трябва да бъде високо 445 метра, надминавайки Емпайър Стейт Билдинг, и ще разполага с асансьори, които да отвеждат хората до наблюдателни площадки, откъдето в ясно време ще могат да виждат Канада.

Радев разтърси нета след великото събитие на "Рожен"

Проектът е на стойност 1 милиард долара, финансиран отчасти от дарения. Пилонът ще се извисява в градчето Колумбия Фолс с население 485 души. Райското кътче е известно преди всичко с боровинките си, ловуването на омари, и е сред последните девствени кътчета на Източното крайбрежие. Регионът изнемогва икономически, а нивата на безработица и бедност са сред най-високите в щата.

Според организаторите “Пилонът на Парка на свободата” трябва да обедини хората от всички политически ориентации и да им напомни за общите ценности в ерата на национално разделение. Освен пилон, проектът предвижда мястото да се превърне във внушителен патриотичен тематичен парк, с музеи на живата история, ресторанти, паметни плочи с 24 милиона имена, гондоли, превозващи посетителите.

В Колумбия фолс ще се наложи да се прокарат пътища в горите и да се построят жилища за стотици, може би дори хиляди работници, което може да превърне този оазис в разрастваща се зона от магазини за сувенири, ресторанти за бързо хранене и молове.

Именно поради тази причина в градчето се развихри дебат, който разкрива дълбоките обществени и културни различия. Повдигат се множество въпроси. Например иска ли тихият район посетителите, които ще се увеличат многократно? Дали мащабното начинание ще загрози пейзажа?

Кузман Илиев обясни защо либералният глобализъм е по-опасен и от комунизма

Ще се постигне ли баланс между развитието и екологията? Как се справят традиционните индустрии с работните места в сферата на услугите? И може би най-важният от всички: как един американски град демонстрира любовта си към страната във време, когато дори самият флаг е политизиран?, пише АП.

Местните жители са разделени в оценката си за начинението, като през март бе одобрен шестмесечен мораториум върху мащабното строителство, за да се разработят необходимите правила и разпоредби.

“Това е все едно да поставиш Айфеловата кула в пустинята на Мейн. Просто е различно от моето виждане. Ловувам и ходя за риба в района. Не обичам тълпите”, не крие притесненията си местен жител.

“Това е последната дива природа на Източното крайбрежие”, подкрепя го и местната производителка на боровинки Мари Емерсън. По думите ѝ именно суровото крайбрежие и девствената пустош правят това кътче на света специално.

Но има такива, които смятат, че проектът е добра идея и се възмущават от негативната оценка на съгражданите си.

“Нямат нищо против да гледат през прозореца си кулите за мобилни телефони или перките на ветрогенераторите, но този пилон много им бърка в очите”, възмущава се Питър Доук, който е ветеран от армията.

“Уолт Дисни Уърлд, построен в блато във Флорида, и планината Ръшмор също бяха много необичайни идеи, но сега и двете места са оценени подобаващо от всеки един американец”, посочва Доук.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук