75-годишният австрийски журналист и търсач на съкровища Буркхарт Лист е заявил, че е открил предполагаемото местоположение на легендарната колекция от произведения на изкуството на унгарския колекционер Ференц Хатвани, открадната от нацистите по време на Втората световна война. Това пише The Times.

Според изследователя колекцията включва около 800 картини, включително шедьоври на френски импресионисти като Писаро, Курбе, Сезан, Дега и Мане. Дълго време съдбата на тези произведения остава загадка: смята се, че те са били разграбени от войските на SS през 1944 г.

Тайник в Рудните планини

В интервю Лист разказва, че е открил подземен тайник близо до германско село в Рудните планини. Този регион е известен със своите подземни тунели, които са построени още през Средновековието. Те породиха множество слухове за скрити нацистки съкровища.

Лист твърди, че картините на Хатвани се намират на дълбочина 30-40 метра в една от тези подземни камери. Заключенията му се основават на изследвания на директора на Австрийския институт за виртуална археология Лудвиг Болцман. Професорът откри изкуствено създадена камера, за която се смята, че е била блокирана от експлозия.

Лист също така смята, че тайникът съдържа бижута, конфискувани от еврейски семейства, които са избягали или са били депортирани от Будапеща след окупацията на Унгария през 1944 г. Според него тези ценности са били доставени от нацистите в Рудните планини с влак.

Въпреки ентусиазма си, търсачът на съкровища среща пречки. Местните власти отказаха да дадат разрешение за разкопки, тъй като районът се смята за археологически значим поради находки от каменната ера. Той възнамерява да оспори това решение.

„Не се стремя да взема тези съкровища за себе си. Наясно съм, че те принадлежат на семейства, пострадали от войната, много от които са загубили своите близки. Възмутително е, че подобни препятствия все още са възможни в съвременна Германия“, казва Лист.

Превод и редакция: БЛИЦ