Наши археолози с голям удар – откриха златно съкровище край внушителна крепост СНИМКИ
В рамките на месец и половина, през септември и октомври, те успяха да разкрият общо 50 метра от крепостната стена
Археологическият сезон в средновековния град Червен приключи с впечатляващи открития, хвърлящи светлина върху отбранителната система и ежедневния живот на древните обитатели.
Екипът от специалисти, ръководен от Светлана Великова от Регионален исторически музей - Русе, съсредоточи усилията си върху проучването на Междинната крепостна стена на западния хълм на Червенския скален рид.
В рамките на месец и половина, през септември и октомври, археолозите успяха да разкрият общо 50 метра от крепостната стена. Съоръжението, с ширина между 2,00 и 2,40 метра, е изградено от ломени камъни на калова спойка.
Историческите данни сочат, че укреплението е издигнато в края на 14-ти - началото на 15-ти век, непосредствено след установяването на османска власт над средновековна България.
Впечатляващо съкровище
Археологическият екип се натъкна на впечатляваща колекция от над 400 артефакта. Сред най-значимите находки се откроява златна перпера на никейския император Йоан Трети Дука Ватаци, управлявал от 1222 до 1254 година.
Открити са също повече от 10 сребърни монети, включително емисии на цар Иван Шишман, султан Баязид Първи и емир Сюлейман Челеби.
В едно от помещенията северно от Междинната крепостна стена археолозите попаднаха на два сребърни наушника с позлата, запазени в изключително добро състояние.
Разкрити са и множество метални предмети, свързани с ежедневието на средновековните обитатели - обков, кухненски ножове и крепежни елементи. Отбранителният характер на съоръжението се потвърждава от намерените върхове на стрели и халки от ризница.
Сред многобройните керамични находки особен интерес предизвиква фрагмент от устието на съд, оформен като лице на същество с митичен произход. Този артефакт подчертава богатата духовна култура на средновековните обитатели на Червен.
Разкопките край Червен
Разкопките са осъществени от екип, включващ специалисти от Русенския музей, Сливен и Павликени.
Също и докторанти и студенти от водещи български университети - Софийски университет "Свети Климент Охридски", Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", Великотърновски университет "Свети свети Кирил и Методий" и Русенски университет "Ангел Кънчев".
Научен консултант на проекта е доцент доктор Деян Рабовянов от Националния археологически институт с музей - БАН, Филиал Велико Търново.
Археологическата кампания е финансирана чрез спечелен проект по Програмата за теренни археологически проучвания и теренна консервация на Министерство на културата.
Последвайте ни
0 Коментара: