Приматите са известни с това, че скърбят за близките, които са загубили и с практикуването на канибализъм, но за първи път учените са регистрирали Тонкеански макак (Macaca tonkeana), който изяжда мъртвото си бебе, съобщава „Нешънъл Джиографик“, цитиран от Вести бг. Изследователи, изучаващи макаци в парк за животни в Италия – Parco Faunistico di Piano dell’Abatino, наблюдавали млада майка на име Евалин да се „грижи“ за мъртвото си бебе в продължение на четири седмици, а след това изяла мумифицираното тяло, като оставила след себе си само една кост.

Тонкеанските макаци, които идват от Югоизточна Азия, се разхождат около труповете на бебетата си с часове или дори дни. Това може да е както проява на скръб, така и не разбиране, че наследникът им е мъртъв. „Този вид поведение е документиран при шимпанзетата и някои други примати, като майките носят трупа на отрочето, докато не се разпадне“, отбелязва Франс де Ваал, приматолог от университета „Емори“ в Оксфорд, Джорджия, който не е участвал в новите проучвания. „Новото тук е канибализмът“, казва Де Ваал. „Макаците обикновено не се ядат един друг“, отбелязва той.

Photo published for Mother Monkey Eats Mummified Baby in 'Astonishing' Case

 

Не само че Токеанския макак не яде тези от своя вид, „те са вегетарианци и никога не консумират месо“ добавя Ариана де Марко, специалист по еволюционна биология, която ръководи изследването. Смъртта на бебетата е често срещата, когато женски макак стане майка за първи път. От общо 51 раждания в парка за животни Parco Faunistico di Piano dell’Abatino 16 от бебетата са починали или са били мъртвородени.


View image on Twitter
 

След като детето ѝ починало на възраст от четири дни, Евалин станала неспокойна, често се взирала и крещяла срещу отражението си във вратата на своето заграждение в парка. Това било поведение, което учените не са наблюдавали до този момент.

След това тя продължила да се грижи и да носи мъртвото си бебе дори, когато тялото се мумифицирало на 8-ия ден и главата му паднала на 14-ия ден.

Мумифицирането запазва формата на тялото, което може би е една от причините тя да продължава да „отглежда“ трупчето, предполага Де Марко. Когато останалата част от новороденото се разпаднала и козината окапала на третата седмица, Евалин е забелязана да похапва от тленните останки.

 
View image on Twitter 

„Трудно е да се даде обяснение за това поведение. Драматичната промяна в поведението на майката от „грижата“ до канибализма е шокираща“, казва Ариана де Марко. Тя не изключва възможността този канибализъм да се е случвал и друг път сред тези макаци, но в дивата природа, където е останал незабелязан от учените.

Други възможни обяснения за странните действия на Евалин са неопитността ѝ като майка и фактът, че бебето все пак е живяло достатъчно дълго, за да се формира силна връзка между двете. „В този смисъл канибализмът може да бъде окончателното, крайно изразено привързване към бебето“, заключва Де Марко.