На 28 октомври 1992 г. след неприет вот на доверие министър-председателят Филип Димитров подава оставка. Правителството остава на власт до 30 декември, когато с третия мандат, който е връчен на ДПС, е сформирано правителство с министър-председател Любен Беров. 

Правителството на Филип Димитров е назначено с Решение на XXXVI Обикновено Народно събрание от 8 ноември 1991 г. Това е първото дясно правителство след промените през 1989 г. 

За своя основна цел правителството обявява „смяната на системата“ и поставя началото на структурна реформа в икономиката, като внася необходимите закони за реституция и приватизация. В областта на външната политика се прави рязък завой в посока сближаване със САЩ и Западна Европа. Даден е и успешен старт на процеса на европейска интеграция. Във вътрешната си политика обаче правителството търпи много критики и се конфронтира със синдикатите и медиите. 

През септември 1992 г. избухва т.нар. оръжеен скандал, когато ръководителите на специалните служби дават безпрецедентна пресконференция, на която генерал Бриго Аспарухов заявява, че съветник на премиера Филип Димитров е участвал в оръжейна сделка с Македония. През октомври 1992 г. правителството на Димитров внася вот на доверие в парламента, но губи гласуването, тъй като ДПС не го подкрепя, и така пада от власт. 

Според някои анализатори след управлението на първото правителство на СДС започва процес на създаване на силови групировки, превземане на ключови постове в сектора на националната сигурност от кадри на бившата Държавна сигурност и мутризиране и криминализиране на българския преход.