НАСА пусна уникално ВИДЕО: В 1 часа събра 133 дни от живота на Слънцето
Можете да наблюдавате какво се е случило с нашата звезда през това време
Центърът за космически полети Годард на НАСА пусна 1-часово видео, което показва 133 дни слънчева активност.
От поредица изображения, направени от камерите на космическия кораб Solar Dynamics Observatory (SDO), НАСА създаде зашеметяващо видео. Продължава само 1 час, но през това време можете да наблюдавате какво се е случило с нашето Слънце в продължение на 133 дни.
Снимка: NASA
Космическият кораб SDO излезе в космоса през 2010 г. и основната му мисия за наблюдение на Слънцето продължи до 2015 г. Но НАСА реши да удължи живота на апарата до 2030 г. SDO се намира на височина 22 хил. км над Земята и постоянно прави снимки на слънчевата повърхност и процесите, протичащи в горната атмосфера на звездата. Слънцето прави пълно завъртане около оста си за 27 дни, поради което устройството има способността да наблюдава постоянни промени в слънцето, уточнява Glasnews.bg.
Тръпката е навсякъде с efbet.com
В новото видео можете да видите, че на Слънцето непрекъснато се случва нещо, а повърхността на звездата непрекъснато се променя. По-специално, можете да видите огромни бримки от плазма, които се извиват по линиите на магнитното поле на звездата. Тук също са показани слънчеви изригвания и изхвърляния на плазма в космоса, които създават опасно космическо време.
SDO също така изучава вътрешността на Слънцето, неговото магнитно поле и горещата плазма в слънчевата корона. Всеки ден космическият кораб създава приблизително 70 хиляди изображения на звездата, а общото количество данни достига 1,5 терабайта. Благодарение на обсерваторията Solar Dynamics човечеството разполага с най-големия набор от данни за Слънцето, твърдят учени.
Нашата собствена звезда е жълто джудже, появило се много преди появата на Земята, а масата на Слънцето е 99,8% от масата на цялата слънчева система. Учените смятат, че Слънцето ще живее още 4-5 милиарда години, преди да се превърне в червен гигант и да избухне в свръхнова.
Снимка: NASA
Но има още много тайни, скрити от нашата звезда, които тепърва ще се разкриват. Въпреки че Слънцето е източник на жизненоважна енергия за Земята, то е и много опасен обект за нашата планета. Слънчевата активност и космическото време, което се формира поради тези процеси, засягат цялата слънчева система и, разбира се, нашата планета. Например, тези слънчеви изригвания и изхвърляния на плазма, или изхвърляния на коронарна маса, могат сериозно да повредят сателитите, електрическите мрежи и друга инфраструктура на планетата.
През цялата си история SDO предоставя богатство от полезни научни данни, които доближават учените до пълното разбиране на това какво наистина се случва вътре и извън Слънцето.
Освен от обсерваторията Solar Dynamics, Слънцето е наблюдавано от космическия кораб SOHO, който работи от 1995 г., и космическият кораб Parker, който работи от 2018 г. Последният е най-близкият изкуствен обект до Слънцето. А от 2020 г. Solar Orbiter също наблюдава нашата звезда.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: