Заразяването с COVID-19 чрез предмети е малко вероятна. Най-често човек може да се зарази след дълго и близко общуване с болен. До този извод са достигнали учени от германския Институт по вирусология и изследвания в областта на ХИВ в Университета в Бон.

Специалистите са провели мащабно изследване в германския град Хайнсберг, където са регистрирани над 1,4 случая на заразени, а 46 души са починали.

Учените казват, че съществува риск да се заразиш с коронавирус в магазина или в ресторанта, но той е минимален.
 
Ръководителят на института Хендрик Щреек посочва, че няма съществен риск да се заразим с COVID-19, докато ходим по магазините. „Сериозните огнища на инфекция винаги са били в резултат на това, че хората са били близо един до друг за дълъг период от време”.
 
Специалистите не са успели да докажат, че вирусът може да живее дълго върху повърхности.

В Института са достигнали до извода, че вероятността човек да се разболее след контакт с предмети е много малка. „Взехме образци от брави на врати, телефони и тоалетни, но не успяхме на тяхна основа да култивираме вируса в лаборатория”, казва още той.

Щреек обяснява, че заразяването е възможно, ако например болен кашля в ръката си, след това веднага докосне нещо, което после се докосва от друг човек, който по-късно пипа лицето си.
 
RTL Today припомня, че по-рано вирусологът Кристиан Дростен от берлинския университет Charité потвърди, че коронавирусът не може да се разпространява по въздуха. Той отбеляза, че коронавирусът е изключително чувствителен към изсушаване, така че почти единственият начин да се заразите, е чрез капков път при контакт със заразен.

Съществуват различни данни за това как се разпространява коронавирусът и колко време може да живее на различни повърхности.

Предишни изследвания на научни групи от няколко страни изясниха, че „COVID-19 много обича пластмаса и неръждаема стомана и върху тях може да оцелее до 72 часа.

Превод: БЛИЦ