Освен плоскоземците, които смятат, че живеем на "палачинка", има и поддръжници на кухата Земя. Според тази теория, във вътрешността на нашата планета се намира още един свят (вижте видеото), най-вероятно, заселен с високоразвита цивилизация, която не е страдала от глобални природни катаклизми и затова е достигнала невиждани нива на развитие, които ние трудно бихме могли да си представим. 

Но да оставим теорията за кухата Земя засега на страна и да се върнем на въпроса за формата на нашата Земя. Ние така и не можем да постигнем категоричен консенсус върху каква планета живеем - кълбо, палачинка или елипса. 

Все пак при въртенето на Земята тя неизбежно се сплесква при полюсите, затова идеалното кълбо на теория не се получава. Това учените са го открил много преди в орбита да се появят изкуствените спътници, потвърдили дадената теория чрез мониторинг на повърхността на Земята. 

Все пак самият мониторинг показа, че Земята не само е сплескана, а и масата и не е разпределена равномерно заради планините, падините, литосферни континентални и океански плочи. А следователно, създадения в края на краищата 3D-модел на нашата планета, както твърдят учените, доказва, че Земята представлява сама по себе си не топка и дори не равен елипсоид, а геоид.  

Тази загадъчна дума "геоид", която, ако потърсим в Уикипедия, описва "нещо подобно на Земята", най-вероятно внася допълнителен хаос, отколкото да обяснява каква в действителност е формата на нашата планета. За обикновения човек е трудно да разбере, че геоидът е нашата Земя, но само по нивото на океана с отчитането на това, че в реалност тя има всевъзможни издутини и вдлъбнатини.  

Навремето Интернет бе обиколен от "реконструкция" на Земята без вода - неравна космическа буца с планински цицини и океански ями. При това не е ясно с какво точно се е харесала картинката на потребителите, все пак, както се оказва, нашата планета е доста неравна. Но обърнете внимание на количеството на земната вода (на картинката голямата капка е от солена вода, а малката - от прясната) спрямо нейната маса. Също си представете Земята с диаметър от почти 13 000 километра и това, как върху нея може да се открои най-високата планина Джомолунгма (Еверест) с височина от 9 км и най-дълбоката Марианска падина с дълбочина от 11 километра. Както казват експертите, футболната топка, която ни се струва абсолютно кръгла, е доста по-неравна по окръжността си от нашата планета. 

Но каквото и да си говорят теоретиците, каквито и модели на Земята да се правят, по принцип тя си е кръгла. А на плоскоземците, както казват учените, просто не трябва да се обръща внимание, защото в своите доказателства те се опират само на несъвършената логика на човека, според която на теория може да се докаже всичко, дори и черното е бяло, както и много други абсурдни неща.  



Превод и редакция: БЛИЦ