Непокътната 5000-годишна гробница на тракийски воин е „откритието на годината“ в Турция
Според Библията и Херодот траките са вторият по големина народ на земята, разположен около водите на Черно и Средиземно море
Hurriyet Daily News съобщава, че могилата някога е била разкопавана, но иманярите не са успели да проникнат в погребалната камера.
Първите предположения са, че
гробницата е на воин от северните райони
Датирана е от бронзовата епоха. Основание за предположенията си учените намират във факта, че в погребението е открито копие.
В съобщението на Hurriyet Daily News се казва още, че могилата е издигната около погребалната камера, която представлява изкопана в земята яма. По-късно в кръг около нея е издигнат курганът. ”Този тип гробници първоначално е използван от народите, населявали някога степните райони на днешна Русия. По-късно погребалната практика се разпространява в Източна, Централна и Северна Европа. Това се случва през третото хилядолетие преди новата ера.
Гробниците от този вид се смятат за свещени места в тюркските и алтайски култури, пише изданието.
Професор Мехмед Йоздоган от факултета по археология в Истанбулския университет казва пред Daily Sabah, че и друг път е проучвал подобни могили, но тази находка е уникална и важна, защото е най-древната, откривана до момента в Тракия. Ученият се надява, че гробницата ще предостави нови данни за историята на Тракия и древните поселения, намирали се на мястото на днешния Истанбул и близките околности.
Преди години Йоздоган проучва друг тракийски курган, датиращ от около 1200 г. пр.н.е., открит край село Асълбели в източната част на Турция.
Пред Hurriyet Daily News професорът обяснява, че
траките мигрират по тези места от север
“Този вид курганни гробници вече са ми познати и присъстват в изследванията ми. Известно ми е, че много тракийски могили са били унищожени. Успели сме да опазим няколко от оцелелите от набезите на иманяри. Но тази гробница е стара и е запазена непокътната още от бронзовата епоха. Находката наистина е много важна и се надявам, че резултатите от проучванията ни ще бъдат също толкова интересни”.
Археологическият музей в Истанбул ще регистрира гробницата като исторически паметник, а останките на тракийския воин ще бъдат изложени в музейната експозиция.
Курганите са смятани за свещени места в тюркската и алтайската култура. Погребения от този вид се срещат на много места в Централна Азия и Източна Европа. Самата дума курган не е установено от кой тюркски език произлиза, но в превод означава ”крепост”.
Практиката да се изграждат могили за погребенията на знатни хора започва от бронзовата и медната епоха, преминава през желязната епоха и дори до Средните векове, макар в по-ново време да не е толкова разпространена.
Една от известните исторически фигури,
погребана в гробница от курганен тип, е Филип II Македонски - бащата на Александър Македонски
Гробницата на Филип II е открита в Гърция.
Погребалната камера на новооткритата гробница е с кръгла форма и диаметър 6 метра. Облицована е с каменни блокове. Самата гробница е значително по-голяма и е с правоъгълна форма.
Скелетът на погребания воин е поставен направо върху каменния й под в позиция на новородено, като ръцете му обгръщат коленете. Археолозите предполагат, че подобно положение на тялото може да има символично значение - или за да може починалият да влезе в задгробния живот като новороден, или за да се предотврати ”излизането му от гроба”.
Освен копието, което е открито поставено върху тялото на воина, археолозите са открили два керамични съда, характерни за бронзовата епоха. Открито е и острие, за което се предполага, че е останките от връх на стрела. Това, заедно с копието, кара учените да смятат, че погребението е на знатен воин или дори военен командир.
Последвайте ни
0 Коментара: