Трите големи телевизии в новогодишната вечер доказаха, че не се интересуват дали зрителите ще ги харесат и хладнокръвно навряха творческото си безсилие в очите им.

Никой не очакваше от тях сложни арт концепции и дълбокомъдрени сценарии, а само шоу, което забавлява. Но не им се получи.

Скечовете по БНТ1 бяха катастрофално вкиснати. Да се чуди човек как толкова опитни актьори като Любо Нейков, Румен Угрински и Станимир Гъмов са паднали в капана на плоския псевдохумор – ако Хачо Бояджиев гледаше някъде от небесата, със сигурност е раздавал червени картони за авторите на „България на два бала“.

Както винаги, певците спасиха положението – Орлин Горанов, Тони Димитрова, Веселин Маринов, Любо Киров, Миро, дует „Шик“, Б.Т.Р ... Нима на „Сан Стефано“ 29 хората от ОТК-то - отдела за качествен контрол, вече са били на две питиета, та не са осъзнали колко тъпа е идеята за паралелни „балове“ през 924 и 2024 година?

Да не говорим за воденето на София Бобчева, Павел Иванов и Диана Любенова, само Филип Аврамов се беше усетил, че трябва да го кара на дженк, пише Стандарт.

Най-интересното в програмата на БНТ1 на 31 декември и първите часове на 1 януари останаха концертите на Андре Рио и U2 – стари, но качествени. При тях ОТК-то не спи.

За съжаление, около минутите за вечната нашенска музика, които бяха увертюрата към празничния афиш, се носеше аромата на уж облагородената чалга, а идеята да се насладим на чистия фолклор в изпълненията на Илия Луков, квартет „Славей“, Йорданка Варджийска и Райко Кирилов, Севдалина и Валентин Спасови като че ли пропадна.   

По Нова телевизия пак стана ясно, че Димитър Рачков най-добре го разбира този занаят: отличният актьор така умее да води и най-досадното предаване - в каквото напоследък се трансформира „Пееш или лъжеш“, че то да се превърне в зрелище.

Певците също се включиха в спасяването, макар че в същите минути половината от тях ги излъчваха и по БНТ1. ДесиСлава, Анелия и Коцето хванаха микрофона за парчета, далеч от чалгата им.

И после настъпи падението – с така наречената Гала вечер. Разкодирането на мотото не беше с повишена трудност - Гала с необичайно и смущаващо бронзово лице поведе някаква скука, подгрявана от горките й панелисти, които са си скучни изначално. Нямаше как да се мине, естествено, и без сватята й Джуджи, която се изплези на една от камерите, вероятно мислейки, че е закачлива и игрива.

Другият водещ – Геро, се видя в чудо сред цялата тази кафе компания, която отдавна не си дава зор да бъде атрактивна, въпреки така наречените рейтинги. Добре че се появи Васил Найденов, та малко да раздвижи атмосферата, из която безцелно и безсмислено се рееха Дарин Ангелов, Башар Рахал, Иво Аръков, полуголите синоптички Гери Малкоданска и Никол Станкулова...

След съответната доза чалга със също толкова полуголите Галена и Емилия, от Нова телевизия ни почерпиха с концерт на Цеца Ражнатович – страхотна жена, която обаче едва ли беше най-точният избор на първи януари.  

От bTV също официализираха чалгата като основния жанр на българската нация с концерта на Тони Стораро – чудесен музикант и очарователен светски мъж, който със сигурност може да пее и всичко останало. Като приятеля си Азис, който му гостува с вечните си вокали, вибрати и волани.

Явно трите телевизии се борят за публиката на „Планета“, но ние, които не гледаме въпросния канал, защо трябва да търпим всичко това? Няма да е в повече, ако преди да избират водещи на програмите за 31 декември 2025-а продуцентите погледат малко европейски телевизии – и техните водещи не са облечени като за ски, но в гардероба и излъчването им няма кич.