Най-накрая Чарлз е кралят! Доскоро принц на Уелс, новият монарх на Великобритания прекара цял почти един човешки живот в очакване да се възкачи на трона - достатъчно време, за да изгради кариера във военноморските сили, да създаде същински каталог от благотворителни организации, да се ожени два пъти и да събере своя справедлив дял от скандали по пътя към управлението.

Седмици преди 74-тия си рожден ден Чарлз влиза в историята като най-възрастния суверен на страната, възкачвал се на престола някога, и най-дълго „служилият“ като наследник на короната, пише Телеграф.

Наследник

Синът на Елизабет и нейния съпруг принц Филип проплаква за първи път на 14 ноември 1948 г. и става първото кралско бебе, родено в Бъкингамския дворец за ХХ век. Малкият Чарлз идва на бял свят в 21:15 часа - точно в момента, в който баща му Филип играе скуош с личния си секретар.

Потомък е на легендарния Влад Цепеш, вдъхновил Брам Стоукър за романа „Граф Дракула“ - родословието на бабата Елизабет е свързано с двама от синовете на трансилванския владетел.

В първите години от живота си бил изключително близък с баба си по майчина линия - кралицата-майка, която насърчила любовта му към природата и изкуството. На 2-годишна възраст често седял в леглото й и си играел с червилата й, пленен от ярките цветове.

Тръпката е навсякъде с efbet.com
 

Бил чувствително дете - самият Уинстър Чърчил описва 3-годишния член на кралското семейство като „твърде малък, за да мисли толкова много“.

Младият принц посещава училище в допълнение към обучението в двореца; точно както баща си, получава образование в интерната Гордънстоун в Източна Шотландия.

Бил тормозен от съучениците си - децата го наричали „дебелак“ и дърпали щръкналите му уши. В тази връзка неговият прачичо Ърл Маунтбатън се опитал да убеди родителите на Чарлз да го подложат на хирургическа корекция, но без резултат.

В интервю, което дава на 20-годишна възраст, питат Чарлз дали баща му е бил „строг възпитател“ и дали му е казвал неща като „сядай и мълчи“. Отговорът: „О, да, през цялото време“.

Дипломира се в Университета в Кеймбридж, като първоначално следва археология и антропология, но впоследствие се премества в специалността история.

Любовник

Първата любов на Чарлз била Лусия Санта Круз - дъщеря на посланика на Чили в Обединеното кралство по това време. Тя пленява сърцето му на вечеря през 1969 г., а за принца това е любов от пръв поглед.

Лусия дори е представена на кралското семейство в двореца Балморал, но фактът, че е католичка, става непреодолима пречка за сключването на брак. Тъкмо Лусия обаче запознава Чарлз с любовта на живота му - Камила Паркър, за която се венчава през 2005 г.

В края на 70-те години на миналия век младият принц прави първото си пътуване до Вашингтон, в рамките на което прекарва доста време с дъщерята на тогавашния американски президент Ричард Никсън. По-късно Чарлз признава, че „по това време се опитваха да ме оженят за Триша Никсън“.

В крайна сметка Чарлз се жени през юли 1981 г. за лейди Даяна Спенсър, при това след едва 13 срещи помежду им. В едно от интервютата си преди големия ден на въпрос дали са влюбени, бъдещата младоженка отговаря: „Разбира се“. Чарлз допълва: „Каквото и да означава да си влюбен“. От брака им, който се разпада през 1996 г., се раждат 2 деца - Уилям и Хари.

Чарлз веднъж пратил цветя на Барбра Стрейзънд. По-късно тя коментира: „Имах много смешна реплика на сцената, когато той дойде да гледа шоуто. Казах: „Знаете ли, ако изиграех картите си правилно, можех да се окажа първата еврейска принцеса!“

Заложби

Като дете Чарлз посещава уроци по пиано, тромпет и виолончело и въпреки че се описва като „безнадежден“, той е част от оркестъра на Тринити Колидж, докато следва за бакалавърска степен.

Освен към музика първородният син на Елизабет II има страст и към рисуването. Самият той рисува с акварели, като голяма част от картините му са изложени в замъка Уиндзор и Кралската академия и дори може да бъдат закупени, като приходите от продажбите отиват за благотворителност.

Продал е литографии за над 2 млн. лири, което го прави един от най-успешните живи британски художници.

Наред с всичко друго Чарлз е и автор на детски книжки - през 1980 г. пише „Старецът от Лохнагар“, базирана на историите, които разказвал на по-малките си братя Андрю и Едуард.

През 1990 г. Чарлз основава органичния бранд Duchy Originals (сега Waitrose Duchy Organic), който освен кралската минерална вода предлага и билкови лекарства, сладкиши, както и чай и порцеланови изделия за типичния за британците обичай.

Има дял и в марката уиски Barrogill, като част от приходите от продажбите отиват в подкрепа на проекти на територията на Шотландия.

Патрон е на повече от 420 организации, сред които Британският Червен кръст и Световният фонд за дивата природа.

Каузите, които подкрепя, са за осигуряване на работа на младите, диалог между хората с различни вероизповедания, опазването на околната среда, климатичните промени. Председател е на Кралската Шекспирова компания и на Кралския балет.

Скандали

Чарлз се забърква в първия си истински скандал на 14-годишна възраст, след като успява да си поръча черешово бренди в заведение на остров Луис. За негово нещастие на бара седял репортер. В разразилата се медийна буря бодигардът на принца Дон Грийн губи работата си.

През 2003 г. на Чарлз му хрумва странната идея да изпрати бутилка скоч на лекуващия се от алкохолизъм Ози Озбърн, докато певецът се възстановявал след катастрофа с четириколка, която предизвикал след няколко големи питиета.

Скандалът с т.нар. Панамски документи не подминава и кралското семейство - през 2017 г. става ясно, че свързана с престолонаследника компания е направила тлъста инвестиция в офшорна компания от Бермудските острови.

През февруари т.г. лондонската полиция започва разследване на твърденията, че на саудитския бизнесмен Махфуз Марей Мубарак бин Махфуз е била предложена помощ за получаване на рицарско звание в замяна на значително парично дарение за една от фондациите на принца.

Няколко месеца по-късно гръмна новината, че Чарлз е приел 3 млн. евро за една от своите благотворителни организации от бившия министър-председател на Катар шейх Хамад бин Джасим бин Джабер ал-Тани. Парите били предадени на кралската особа в пазарска торба, чанта и куфар.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук