Мария Кюри е един от най -известните учени, живели някога. Тя посвещава цялата си кариера и живот на науката. Нейният принос за откриването на елемента радий ни помага всеки ден, особено когато си правим рентгенова снимка, пише Труд. 

Тя и Пиер Кюри откриват два нови радиоактивни елемента (1898 г.), тя става и първата жена професор във Факултета по науките в Сорбоната (1906 г.), член на Съвета по физика Солвей (1911-1933 г.) и на Медицинска академия (1922 г.) и е двукратен носител на Нобелова награда (1903 и 1911 г.).

Мария Склодовска, петото дете в семейство полски учители, е родена във Варшава, на 7 ноември 1867 г. От малка проявява интерес към науката и изпъква с бистър ум пред своите съученици. През 1891 година тя започва обучението си в Сорбоната.

Скоро след това, Мария осъзнава, че нито нейният математически или научен опит, нито способностите й по технически френски език не се равняват на тези на нейните състуденти. Мария завършва първа в магистърския курс по физика през лятото на 1893 г. и втора по математика на следващата година.

Мария има финансови затруднения по това време да завърши курса, но няколко видни френски професори по физика забелязват таланта ѝ и ѝ подпомагат  чрез стипендия. В Париж Мария се запознава със своя бъдещ съпруг Пиер.

Пиер е ръководител на лабораторията на Парижкото общинско училище по индустриална физика и химия. Мария и Пиер споделят общо лабораторно пространство. Това, което привлича Пиер в Мари и нейния блестящ ум на великолепен учен, който го чака светло бъдеще.

Скоро двамата се женят и имат две дъщери. През 1903 година получават Нобелова награда за изследванията си с радий. Семейство Кюри публикуват подробно всички процеси, използвани за изолиране на радий, без да патентоват нито един от тях.

Работа на Кюри върху ефектите на радия върху живите организми показва, че той може да повлияе на злокачествените тъкани и това откритие е използвано срещу рака и други заболявания в последствие. Семейство Кюри  имат сериозни финансови и здравословни проблеми.

Трагедия сполетява семейството, когато Пиер Кюри умира през април 1916 година след като се подхлъзва и пада на улицата, а главата му е смачкана от каруца. Налага се Мария Кюри да поеме преподавателската дейност на съпруга си в университета  и продължава своята изследователска кариера. Това е първия път, когато жена заема важна изследователска и университетска позиция.

През 1911 година получава Нобелова награда за химия за изолиране на чиста форма на радий. По време на Първата световна война Мария Кюри, с помощта на дъщеря си Ирен, се посвещава на развитието на използването на рентгенографията.

Мария Кюри се намира на върха на своята слава и от 1922 г. е член на Медицинската академия, изследвала химията на радиоактивни вещества и техните медицински приложения. През 1921 г., придружена от двете си дъщери, Мария Кюри прави триумфално пътуване до САЩ, за да съберат средства за повече изследвания на радия.

Мария изнася лекции в Белгия, Бразилия, Испания и Чехословакия. Едно от най-важните постижения на Мария Кюри е изследването за това как интензивните радиоактивни източници могат да помогнат за лечение на сериозни болести , както и дават много възможности за нови научни изследвания.

Наличието в Париж в Радиевия институт на запас от 1,5 грама радий имат решаващ принос за успеха на експериментите, проведени през 30-те години на XX-ти век.

Тези експерименти предвещават друго голямо откритие от Джеймс Чадуик, който открива неутрона, а дъщерята на Мария Ирен и съпругът и Жолио Кюри откриват през 1934 година изкуствената радиоактивност.

Няколко месеца след това откритие Мария Кюри почива в резултат на левкемия, причинена от излагане на радиация.

Тя често е носела епруветки, съдържащи радиоактивни изотопи в джоба си, облагайки се на голяма доза синьо-зелена светлина, която те излъчват.