Едър като канара мъж стои като закован в средата на сцената. Прожекторите осветяват напрегнатото му лице със смолисто черни гъсти мустаци. Вдигнал е високо ръка, дланта е широко отворена. Чува се плътният му мощен глас: „Стреляй точно!” Заповедта е към асистента му, който е вдигнал пушка в противоположния край на салона. Следва изстрел и след миг зрителите с изненада виждат как артистът хваща с ръка предварително белязания летящ към него куршум. Гръмват ръкопляскания. Мнозина българи с побелели коси ще си спомнят, че са били в публиката на този спектакъл. Защото преди доста години появата на Факира Мити, където и да е, град или село, беше голямо събитие. Той и Мистър Сенко бяха безспорните фаворити сред родните илюзионисти. Всеки със свой стил и репертоар, но еднакво желани и обичани от българите.
На 5 юли 1989 година се навършват 29 години, откакто този свят напусна Димитър Димитров, добил световна популярност като Факира Мити. Роден е в Павликени на 22 февруари 1910 година. Учи икономика и сигурно от него би станал успешен търговец, ако не е било увлечението му по тайните науки: телепатия, хипноза и, разбира се -театър. 
Мадам дьо Тен, твърде известна за времето си илюзионистка от Букурещ, с която Димитър се запознава по време на гастрола й в Плевен, е първата му учителка. След това се ражда Факира Мити, артист, който действа магнетично на публиката. Тя го чува за първи път под купола на цирка „Олимпия“ на Лазар Добрич. На титулната страница на написаната от него брошура четем:
 

Мити-факир-илюзионист 

Хипнотизъм, факиризъм и чародейство
Светлина през прозорците на тайните науки


Съдържание
Разкриване тайната на 5 оригинални 
фокуса 
Прочитане на писмо през затворен плик
Отгатване на мисли на близки и познати 
718 души хипнотизирани в Стокхолм 
Какво са учили йогите двеста години преди Христа.
Цена 10 лева


Антраник Арабаджиян си спомня, че за първи път гледал истински илюзионен спектакъл на девет години и той бил на Факира Мити. Това се случило в читалище „Добри Войников“ в Шумен. Тогава днешният маг Астор е бил силно впечатлен от внушителния вид и загадъчното име на мъжа на сцената. Той дори успял да разгадае един от триковете му и после сам го направил. 
Номерът обаче, който удивил най-много зрителите и до края си остана запазена марка на Мити, е изкуството му да говори със стомаха си, известно като вентрология. Две кукли в ръцете на мага: Гошко и Генчо, водят смешния си диалог. А всъщност думите произнася магът, въпреки че устата му е затворена.


Факира Мити и Мадам Сизи

По-късно, вече като професионален артист, Астор се запознава с Мити: Имах честта да седя в кухнята му, да пием ракия и да го слушам. В строгия му, дори плашещ вид видях един много добър човек, казва той. 

Гологлавият шуменец се сприятелява с по-малкия син на Факира – Юлиян, който става негов кум. Жените им носят едно и също име: Пепа. Съпрузите на шега ги наричат мило пепелянки.
Пепа Маркова е пловдивчанка. Красива манекенка, която мечтае да стане актриса, но се увлича и по изобразителното изкуство. След едно от ревютата се запознава с Юлиян Димитров, тогава приятел на нейна колежка. Няколко дни след инцидентната среща обаче изненадващо този почти непознат мъж спира пред дома на Пепа луксозното си „Рено Алпин“ и иска от родителите ръката й. 


Димитър Димитров-Мити, Анастасия Димитрова - Мадам Сизи, Емил Димитров (вляво) и Юлиян Димитров (вдясно)

В София бъдещите съпрузи спят в отделни стаи, не бързат с женитбата. Странно, но годеницата не знае нищо за новото си семейство. Минава време, докато при един разговор с Юлиян тя научава, че баща му е Факира Мити, майка му е Мадам Сизи, а негов брат е голямата звезда Емил Димитров. 

Семейството е поканено на вечеря във вилата на певеца в Княжево и тогава Пепа вижда за първи път идола, в когото тогава са влюбени всички българки.  Той току-що се е оженил за Мариета, държи се непринудено и настоява брат му да направи голяма сватба. Като неговата, на която е бил дори Азнавур. Доста по-различен обаче, Юлиян се дърпа, не харесва показността.

Всяка събота и неделя баща, майка синове и снахи се събират на обед или вечеря. Веднъж свекървата казва на снаха си: Виж ги децата ми - Юлиян, който стана илюзионист, се дипломира като виолончелист в музикалното училище, а този, дето пее, всъщност завърши художествена гимназия.


Пепа Маркова

Много скоро и Пепа става част от семейната трупа илюзионисти, в която старият Мити е главната фигура, синът му играе в първата част, снахата и свекървата са асистентки. Турнетата продължават през цялото лято. Факира подготвя спектаклите много старателно. Прави подробен план на маршрута. Знае всеки град и село. Салоните са пълни. До края на кариерата си той 12 000 пъти излиза пред публика и печели много престижни награди, между които и „Златният ключ“ от фестивала на илюзионното изкуство в Париж.

 На сцената винаги трябва да бъдеш усмихната, учи той снаха си. Ако в гримьорната сме си казали някоя крива дума, това трябва да остане скрито от зрителите. 

В свободните си от турнета месеци артистът обича да пие кафе с колегите си в хотел „България“. Там често е и Сенко, най-големият му конкурент, но и уважаван колега. 

Най-тежкият момент за всички настъпва, когато откриват на Юлиян тумор в мозъка. Операцията е успешна. Но се получават усложнения - следва втора. И тя уж минава добре, но девет дни по-късно той почива. Малко след това, съсипана от мъка, и Мадам Сизи си отива от този свят. Според Астор тя е била най-красивата и добра жена, която е виждал в живота си. Няколко години след смъртта на съпругата си към безкрая полита и старият Факир.

Исак ГОЗЕС