1. Коледна брада (прическа)

Помислете добре, дори Дядо Коледа не е посмял да си го причини за толкова години, и то в името на децата. Но ако все пак сте безстрашен собственик на грижливо отглеждана хипстърска брада, услуги по тунинговането й за празника вече се предлагат и у нас, пише vesti.bg.

Ако, уви, засега все още имате притеснения да напуснете салона в подобен вид – и да бъдете разпознати на улицата от бившо гадже, което като студент декадентски сте убеждавали в повърхностния и консуматорски дух на всички семейни празници (още не сте били готови за деца) – то може да се самоукрасите у дома, като си поръчате специални минииграчки за коледна брада онлайн.

Embedded image permalink

Нямам представа дали коледният дух тежи и какво става ако нечий ръкав се закачи за звънчетата ви, както и дали е рисковано за устните на дамите, но имайте предвид, че най–голямата опасност остава именно възможността да ви нападнат възторжени деца, вземайки ви за ходеща елха. За всеки случай си пригответе подаръци по джобовете.

Всичко казано важи и за косата, независимо от пола. Можете да оформите и двете с купища лак и разноцветни бои като коледни дръвчетата, а украсата варира от стандартните коледни топки до гирляндки, панделки, играчки и лампички. Поне ще можете да светите романтично на тъмно.

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
 

2. Виртуална елха

Лично на мен това все още ми изглежда като сцена от дистопичния сериал „Черно огледало“, в която триизмерният свят на героя се прожектираше на четири тесни голи стени, ала все пак сме в 21 век и смея да предположа, че тенденцията ще се разпространи до всеки дом някой ден.

И все пак към момента възможните извинения за елха–холограма биха били прекалено малка квартира или татко системен администратор (ако все още не знае, не му казвайте, че може да създаде коледно дръвче с компютър Raspberry Pi в 15 отчайващи за търпението на всички останали стъпки и с куп кабели, диоди, лампички, връзки и др. за целта – термините за нужните джаджи са напълно производни). Друг вариант е да си прожектирате всякакви коледни форми и украси по стените с мобилно приложение, чрез което дистанционно се контролират ефектите, цветовете, яркостта, честотата и т.н.

Да, спестявате ронещите се иглички, както и сгромолясването на елхата и счупените играчки след мълниеносна котка или любопитно прощъпулче, но за прожектирана елха ще трябва да си купувате и лазерен прожектор. Във всеки случай виртуална елха би отивала повече на обществена сграда, например общината в Бургас.

Не казвам, разбира се, да грабнете брадва и да хванете гората, но защо например не си вземете елхичка в саксия? Така в края на сезона – ако поемете риска да изглеждате като съседа особняк с еко–био–органик наклонности – може да изметете разложените фасове в междублоковата градинка и да я засадите там, увеличавайки броя на дръвчетата в и без това най–мръсната европейска столица. Кратко напомняне: доказано е, че изкуствените елхи са доста по–неекологични.

Със сигурност може да намерите и благотворителни инициативи, свързани с коледните дръвчета, парите от които отиват за различни каузи.

3. Коледна кошница

Ако прочетете отново тези думи, но поотделно, ще се уверите, че няма особена причина те да съществуват една до друга освен опаковъчното желание на търговците да я поръчате по интернет като мързелив подарък за любимите (е, може би става за корпоративен коледен жест).

В онлайн офертите, които разгледах, си става дума за най–обикновена кошница, напълнена за вас на коледна цена с неща, с каквито можете да се сдобиете за минути в кварталния супермаркет или денонощно магазинче за алкохол: пакетче ядки със съмнителна годност, бутилка розе, бонбони, кафе, сезонни плодове. Сериозно ли?

Със сигурност може да го сторите сами – и най–вероятно за по–малко пари, влагайки далеч повече стил и лично отношение. Изпразнените кошници пък след това стават развъдник на всякакви домашни ненужности, от които уж искате да се отървете, ама не съвсем – като сметките за парно и вода, например. Личен опит.

4. Кичозни коледни пуловери, бельо и специални коледни костюми

Преди всичко помислете, че ще ги носите само веднъж в годината и то най–вероятно не по чехли у дома, а за няколко часа на някое шантаво коледно парти, надявам се в пародиен стил. Признавам, че има закачлив и уютен чар в някои от коледните пуловери, особено в типови фотографии през филтъра на „Инстаграм“ и с горещ шоколад в ръка. Но сред идеите, които разгледах, имаше и умопомрачителни неща, с които няма как да хапвате постно на Бъдни вечер (особено ако това е единственият ден от 40–дневния пост, в който го правите).

Сред някои от предложенията имаше например пуловер със снежен човек, чийто морковен нос съвпада с друга част на мъжкото тяло, както и пуловер с лика на Уил Смит с коледна шапка – изрязан и залепен от доста некадърен фотошопер на зелен фон със стари мобифони и касети (wtf). Или пък любимото ми: пуловер с окачени залепващи се чашки, към които можете да мятате топки от пинг–понг (включени в доставката) с риск да уцелите окото на любимия си (чичо). Бельото оставяме на вашето въображение…

Става дума, че тези дрехи едва ли биха могли да бъдат дарени след това, а Коледа впрочем е прекрасно време да съберем излишните или отеснели дрехи и да стоплим някого. Отново – куп възможности за това, просто потърсете в Гугъл.

Всъщност, има и доста коледни песни, които звучат горе–долу по същия начин като горните пуловери, но темата е получила достатъчно трактовки през годините :)



5. И накрая време за морал

Всяка Коледа го правим, но желанието да морализаторстваме и да се възвисяваме духовно е неуморимо и неустоимо… Все пак няколко дискретни напомняния:

– не само около Коледа има промоции и намаления: всъщност има поне няколко големи акции около други празници и смяната на сезоните през годината, но по–важното – и много други ежедневни възможности да се сдобиете с нещо на по–приемливи цени, така че да не изгубите часове ценно време за близките в халетата с домашни потреби из моловете;

– не само Коледа е време за материално възнаграждение – т.е. не е нужно децата да са били послушни и да са търпели цяла година, за да се сдобият с лелеяния таблет точно тогава, като че ли Коледа е просто времето за заслужена отплата в натура. А, и още нещо – не прекалявайте с опаковането на подаръците специално при децата: те наистина, ама наистина искат максимално бързо и без толкова хартиен отпадък да достигнат до същината, като за тези няколко секунди едва ли ще обърнат внимание на урока по естетика;

– спестете си милионите китайски сувенири от изкуствени материали, свещичките, венчетата, имитацията на подаръци, от които в хола ми преди ден се изсипа сребърен прах, вероятно вреден за вдишване, който едва успях да отмия. Напротив, ако много искате, въоръжете малките с ножица и ги оставете да кълцат на воля, а после сглобете нещо просто от хартията, която щяхте да изхвърлите. Или отново: намерете сувенири ръчна изработка, приходите от които отиват за благотворителност.

- И още по–добре: дарете книги, зарадвайте непознат в нужда, стоплете спонтанно някого на улицата – има начини…

Приятно посрещане на празниците! И, разбира се, не е нужно да поствате във Фейсбук всяка една от горните идеи под формата на снимка :)