Падна голяма тайна, свързана с "Игра на тронове"
Макар и поредицата да е изпълнена със смърт и батални сцени, изследването на учените от Оксфорд и Кембридж показа, че те имат смисъл за хората и съответстват на нехронологичния ред на събитията в живота
Британски математици анализираха поредицата, за да открият тайната на популярността й. Те установиха, че макар и романите да са изпълнени с дракони, кървави битки и кланета, те са по-реалистични, отколкото човек предполага. Отношенията между героите в тях приличат на тези в живота.
В книгите има 2004 героя с имена. Те общуват повече от 41 000 пъти. В отделните глави обаче действието съответства на това, което може да бъде обхванато от човешкия мозък, защото са написани през погледа само на 14 души. Това се преобразува в 150 връзки, които не пренатоварват читателя.
Макар и поредицата да е изпълнена със смърт и батални сцени, изследването на учените от Оксфорд и Кембридж показа, че те имат смисъл за хората и съответстват на нехронологичния ред на събитията в живота.
"Разказвателната мрежа съответства на еволюиралите когнитивни спосообности и позволява да бъдат предадени сложни послания по достъпен начин, докато времето и речта в повествованието се разграничават внимателно според теориите за наратологията" - пишат учените в "Протоколи на Американската академия на науките".
Последвайте ни
0 Коментара: