Пет забранени места, където е по-добре да не изкушавате съдбата си
1. Остров Съртси
През 1963 г. във водите на Исландия изригва подводен вулкан и за кратко време се образува нов остров от 2,7 квадратни километра. Това събитие веднага привлича вниманието на учени от различни страни, тъй като е изключителен пример за образуване на остров и началото на нов живот. Оттогава Съртси, кръстен на митологичния герой Сърт, се използва само за научни цели и е зона с ограничен достъп за туристи.
2. Иля да каймада гранде или Островът на змиите
Островът, който се намира на 35 км от бреговете на Бразилия, изглежда като истински рай. Може да заплатите за пътуването до него с живота си, защото е пълен с отровни змии. На площ от 0,43 квадратни километра живеят около 4000 влечуги. Най-опасният вид е insularis bothrops или златна змия. Нейната отрова е пет пъти по-силна от тази на другите змии – след ухапване настъпва мигновена смърт. Ето защо бразилските власти забраняват всякакви посещения.
3. Остров Норт Сентинел
Един от Андаманските острови в Бенгалския залив е дом на опасно местно племе, което избягва всякакъв контакт с цивилизацията и яростно се съпротивлява на всяко проникване на пришълци. Тези хора активно защитават своята територия: например, през 2004 г. обстрелват индийски държавен хеликоптер, който кръжи над острова след цунами, за да разбере дали местните жители се нуждаят от помощ. Последните им жертви са изгубени рибари: след тяхното убийство индийските власти призовават гражданите да стоят далеч от хората и земята им.
4. Храм Исе, Япония
Най-важният храм в цялата страна е храмовият комплекс Исе. Основната постройка е заобиколена от висока дървена ограда; само високопоставени свещеници и членове на императорското семейство биват допускани вътре. Допреди 1945 г. храмът е още по-труднодостъпен: той е отделен от външния свят чрез река Миягава, която символизира границата между “обикновената” и “свещената” земя. На монасите е абсолютно забранено да пресичат реката: смятало се е, че това би довело до нарушаване на неприкосновеността на храма и до проблеми за цялата страна.
5. Остров Груинард
През 1942 г. британското правителство купува шотландския остров Груинард за тестване на биологични оръжия - по-специално антракс. По време на експеримента е установено, че антраксът замърсява територията за дълъг период от време, което предизвиква смъртност на населението в 95% от случаите. До 1980 г. островът е бил едно от най-смъртоносните места на планетата. Едва през 1986 г. учените започват да "прочистват" зловещия остров и той е обявен за безопасен през 1990 г. Въпреки това никой не се е заселил там. Експертите предупреждават, че спорите на антракса остават в почвата на острова в продължение на стотици години.
Последвайте ни
0 Коментара: