Когато чуете думата пирамиди, вероятно се сещате за емблематичните структури на Египет, но знаете ли, че пирамидите съществуват по целия свят? Те не се ограничават само до Египет, могат да бъдат намерени и извън него. Още по-удивителното е, че древните гърци са строили пирамиди по същото време като египтяните или дори преди тях, пише Ancient Origins.

Известни като „Пирамидите на Арголида“, тези древни структури се намират в равнините на Арголида в Гърция и датират от преди 5000 години. Една от най-известните сред тях е пирамидата Хелиникон, уточнява Glasnews.bg.

Пирамида Хелиникон

Пирамидата Hellinikon се споменава от древногръцкия пътешественик и географ Павзаний в неговото "Описание на Гърция". Павзаний описва две пирамидални структури, едната от които служи като гробница на воини, загинали в битката за аргийския трон, а другата се смята за гробница на аргивци, загинали в битка около 669 г. пр.н.е. Той пише следното:

Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!

„По пътя от Аргос към Епидавър има сграда отдясно, много подобна на пирамида, с щитове от аргивската форма, издълбани в релеф върху нея. Тук се проведе борба за трона между Прот и Акризий; Казва се, че е завършила наравно и след това се е състояло помирение, тъй като те не са успели да спечелят решителна победа. Говори се, че те и техните домакини са били въоръжени с щитове, използвани за първи път в тази битка. Тук е издигната обща гробница за падналите и от двете страни, тъй като са били съграждани и роднини“.

В исторически план възрастта на пирамидата е била предмет на дебат. През 1938 г. американска археологическа експедиция оценява изграждането й приблизително през 300-400 г. пр.н.е. Но през 1991 г. научен екип, ръководен от професор Лиритсис, използва нов метод за изчисляване на възрастта на пирамидата, определяйки я на около 3000 г. пр.н.е. По-късно изследване на Атинската академия и Единбургския университет ревизираха тази дата на 2720 г. пр.н.е.

 

Ако тези констатации са точни, това би означавало, че пирамидата е по-стара от известната пирамида на Джосер в Египет, която се смята за една от най-старите египетски пирамиди, въпреки че точната възраст на подобни структури остава спорна.

Важно е да се отбележи, че пирамидата Hellenicone дори не се доближава по размер до египетските си колеги. Размерите й са само 7 х 9 метра. И все пак тази сграда е от голямо значение за разбирането на началото на гръцката цивилизация. За съжаление, разкопките на този паметник са учудващо занемарени.

През 2017 г. гръцкото министерство на културата дори се усъмнява дали сградата наистина е пирамида. В официално изявление, засягащо спора, те предполагат, че това може да е крепост или паметник, а не праисторическа пирамида, което предполага, че по-ранните разкопки са били пренебрегнати.

 

Снимка: Wikipedia

Пирамидата на Лигурио

Друга забележителна гръцка пирамида се намира северозападно от град Лигурио, в подножието на планината Арахнаион. Построена през 4 век пр.н.е. д. от варовикови блокове, тази пирамида е по-голяма от пирамидата Hellinikon и има размери 14 x 12 метра.

Вътрешността на пирамидата е разделена на четири зони, разделени от стени, направени от по-малки, неправилни камъни. Някога на външната стена е имало каменна пейка, заобикаляща я от всички страни. Днес от пирамидата е останала само основата.

Изследователите смятат, че тази пирамида първоначално е построена като военен форт поради близостта си до древния път Аргос-Епидавър, където са построени няколко крепости по маршрута. През 1937 г. по време на археологически разкопки са открити керамични парчета, датиращи от 5-4 век пр.н.е. д., както и монета от Епидавър, датирана от 323-300 г. пр.н.е. Пожар поврежда пирамидата през 1-ви век пр. н. е. и окончателното й унищожаване вероятно е настъпило през 4-ти или 5-ти век сл. н. е.

 

Останки от пирамидата на Лигурио, Гърция / Снимка: Schuppi/CC BY-SA 4.0

Египетска връзка

Някои историци се опитват да направят паралели между древните египетски пирамиди и гръцките. Те дори предполагат, че гръцките пирамиди може да са служили като складове за египетски наемници или че традицията да се строят пирамиди за погребални цели е дошла в Гърция от Египет. Въпреки това, няма сериозни доказателства в подкрепа на тези теории.

По-консервативните теории предполагат, че гръцките пирамиди просто са били използвани като места за съхранение на селскостопански продукти или като скривалища за хора по време на конфликти. Трябва да се отбележи, че вътре в пирамидите не са намерени човешки останки, въпреки факта, че Павзаний ги описва като гробници.

В заключение, гръцките пирамиди, макар и не толкова грандиозни като египетските, са забележителни исторически артефакти, които предизвикват нашето разбиране за древните цивилизации. Въпреки че много въпроси остават отворени, те предлагат уникална гледна точка към богатата история на Гърция и мистериите от нейното минало.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук