Възкресение Христово е един от най-светлите и почитани в света религиозни празници. По традиция боядисаните яйца, козунакът и агнето са три от основните елементи на великденската празнична трапеза, на която се събират роднини, близки и приятели, пише "Марица".

В миналото яйцето се е асоциирало с Вселената и като символ на прераждането през пролетта. С възникването на християнството започва да се възприема като символ на раждането на човека. Яйцата се боядисват на Велики четвъртък, но може и в събота.

Първото яйце задължително е червено. То символизира Христовата кръв, пролята на кръста. Най-възрастната жена в къщата натърква с него бузите и челата на децата, за да са здрави и засмени през цялата година. 

В миналото на българската трапеза се е месел традиционният обреден хляб. Първият козунак за Великден е омесен от френски хлебар през XVII век, но на родна земя той навлиза сравнително късно - едва през 20-те години на миналия век. Традицията на сладкия хляб се появява първо в градовете, измествайки традиционния кравай. 

А защо агнешкото месо е също един от важните компоненти на празничните обичаи? Исус Христос е представян като Божи агнец и агнето се свързва с неговата смърт, защото е жертвано в деня на Възкресението. На трапезата задължително присъстват великденските курабии и пролетната зелена салата, приготвена от маруля, репички, спанак, пресен лук, магданоз. Обичайна съставка за салатата са празничните обелени яйца, които обогатяват вкуса .

В различните държави има различни кулинарни традиции за Великден. В Гърция например първото ястие, което поднасят, е магерица - овнешка или агнешка шкембе чорба със застройка от лимонов сок и яйце. Козунаците, които пекат и наричат цуреки, не се различават съществено от нашите. Маслените курабии с форма на венец, поръсени със сусам и с аромат на ванилия, които носят името кулуракия, както и баклавата, са сред обичайните десерти. 

В Англия и Ирландия задължителна част от великденската маса са сладкишите със стафиди и захаросани плодове. Те почти винаги са покрити с глазура, в която са поставени 12 марципанови топчета, символизиращи апостолите.

Интересна част от английската трапеза са кифличките със стафиди и канела. Преди да бъдат изпечени, върху тях се прави разрез под формата на кръст, който след изпичането им се запълва с пудра захар и глазура. Франция е сред страните с различни кулинарни традиции в зависимост от региона, в който се намирате. Наред с традиционната агнешка главичка, по Великден можете да хапнете там дебели печени палачинки, бадемова торта със захаросан портокал или сладка корона от тесто.