Връщането назад на някои планети често води до археологически открития. Това коментират британски астролози по повод разкриването на сцената и гримьорната на легендарния и мистериозен Уилям Шекспир, пише "Телеграф".

Находката съвпада с разместването на планетите

Находката се случва именно по времето на ретроградния Меркурий, който сякаш връща времето назад, коментират експерти. Така при мащабните археологически проучвания в „Сейнт Джоджс Гилдхол“ (най-стария действащ действащ театър на Албиона), в град Кингс Лин, графство Норфолк.

Там археолозите попаднаха на 600 годишна врата. Една арка със странна форма върху стената, навела учените на мисълта, че зад нея има издайнически вход към по-старо помещение. Археологът д-р Джонатан Кларк разкрива пред в. „Гардиън“, че арката е била скрита под два слоя гипсокартон, както и тухлена стена от XVIII век.

Творческият директор Тим Фицхайъм коментира, че откритието е умопомрачително, а тази врата трябва да е отпреди 1405 година, тъй като средновековният покрив на залата се държи на нея.

Реквизит и история

„Имаме врата, която определено е била тук в годините, когато самият Шекспир е играл тук и, по всяка вероятност, в помещението зад нея актьорите са се преобличали и се е съхранявал реквизитът“, обясни театралът.

По думите му арката е била идентифицирана като врата към това, което се смята, че първоначално е било „стаята на гилдията“. В нея те са се преобличали преди да се качат на горния етаж.

Счита се, че Шекспир е поставял своите пиеси тук в периода 1592-1593 г. По времето на гениалния английски драматург, актьор и поет театърът е бил използван и от хората на кралица Елизабет I.

Това била една трупа от актьори, сформирана по заповед на кралицата на Тюдорите през 1583 г. Знае се, че те са изнасяли там 10 представления в края на XVI век.

Чумата затваря театрите в Лондон

Смята се, че Шекспир и неговата трупа са били на турне в Кингс Лин през 1592-93 г., когато театрите в Лондон са били затворени поради чумната епидемия. Миналата година в театъра са идентифицирани и подови дъски, за които се смята, че са били част от сцена, по която е стъпвал самият Шекспир.

Вече повече от 400 години Ейвънския бард крие своите тайни. Но най-голямата е кой е бил той всъщност. Официално за автор на безсмъртните сонети и пиеси историографията сочи самоук човек със скромен произход.

В творчеството, приписвано на Уилям Шекспир обаче, прозират богат речник (29 000 думи) и познания в безчет области, което стана повод за доста конспиративни теории. Така днес за истинския автор се сочат поне 18 различни личности.

Тандем и гениалност

Преди време по петите на личността на световноизвестния драматург тръгна и творческият и семеен тандем от България – актьорът Исхак Финци и режисьоката Лиза Боева. Те направиха филм "Уилям Шекспир: най-известният човек, който никога не е съществувал".

Боева защитава тезата, че автор на Хамлет е Роджър Манърс пети граф Рътланд. Легендарният американски писател Марк Твен (Самюъл Клемънс ), пък вярваше, че Шекспир всъщност е бил сър Франсис Бейкън.

Философ, юрист и политик със знатен произход и добро образование, той би могъл да бъде толкова продуктивен и гениален творец.