На 24 декември празнуваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер. Самото име на празника произхожда от бдение или бъднини.

На Бъдни вечер се извършват множество ритуали, които трябва да донесат късмет и плодородие в дома. Според народното поверие, каквото е времето на Бъдни вечер, такова ще е и през юни.

Ако на Бъдни вечер времето е облачно, пролетните култури ще са добри и пчелите ще носят повече мед. Ако целият ден е облачен, ще има болести през годината.

Ако на Бъдни вечер пък вали сняг, пчелите ще се роят много.

Според поверията, ако е мъгливо, такова ще е времето и през годината.

Какво ще е времето през годината може да се предскаже и на въглен. Наричат се 12 въглена за 12-те месеца и отново пепелта показва дали ще бъдат благоприятни за реколтата и човека.

За изобилието на месеците през годината се гадае и с лук и сол. След като всички си легнат, домакинята разрязва глава кромид лук и слага в 12 люспи 2 – 3 щипки сол. Нарича ги на 12-те месеца и ги качва на покрива на къщата.

На сутринта гледа дали солта се е стопила или не. Ако се е стопила, съответният месец ще е дъждовен и плодороден. Ако солта е останала и се е втвърдила, месецът ще е сух и неплодороден.

Ако пепелта от бъдника на сутринта е много, много ще е и плодът по земята и стоката.

На Бъдни вечер се разчупват орехите, които са наречени на всеки още на Игнажден. Ако при счупването те останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.