Световна компания, основаната от български учени, прави фурор
Тази година LatticeFlow бе призната за номер едно стартъп компания в областта на изкуствения интелект в Швейцария, като е избрана от над 170 компании
LatticeFlow, основана от българските учени и носители на наградата “Джон Атанасов” проф. Мартин Вечев и д-р Петър Цанков, привлече 24 млн. лв. инвестиция. Компанията разработва първата платформа за ново поколение изкуствен интелект, пише profit.bg.
Сред клиентите на LatticeFlow са американската армия и едни от най-големите компании в света. Тази година LatticeFlow бе призната за номер едно стартъп компания в областта на изкуствения интелект в Швейцария, като е избрана от над 170 компании. Компанията попадна и в списъка CB Insights AI100.
Българските учени проф. Мартин Вечев и д-р Петър Цанков основават LatticeFlow заедно със свои колеги от ETH Zurich – проф. Андреас Краузе и д-р Павол Биелик. Мисията на компанията е да създаде първата в света индустриална платформа за изграждането на надеждни AI модели, отваряйки широко вратата за масовото навлизане на изкуствения интелект.
Проблем за трилион долара
Само през 2022 г. световната индустрия инвестира близо половин трилион долара в системи, базирани на изкуствен интелект (AI), като 87% от тези инвестиции се провалят.
AI моделите се справят забележително в лабораторни условия, но често правят грешки при сблъсък с реални ситуации. Например редица AI модели за диагностика на COVID-19 показват отлични резултати върху специално подбрани тестови данни, но не успяват да поставят точна диагноза на пациенти извън тази група.
До 1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри! Бонусите са важни!
Понякога тези грешки водят до фатални последствия – автономни автомобили убиват трима човека, защото алгоритъмът на навигацията не разпознава бели камиони при ясно небе.
Основният проблем се дължи на това, че съвременните модели за изкуствен интелект се базират на стотици милиони параметри, което прави тяхната инспекция практически невъзможна. Това все повече блокира навлизането на модерните AI технологии в редица стратегически индустрии – производство, транспорт, медицина, сигурност.
За да решат този глобален проблем, българските учени проф. Мартин Вечев и д-р Петър Цанков основават LatticeFlow.
Нови инвестиции
Само година след първоначално финансиране от 5 милиона лева, LatticeFlow привлича нова инвестиция от 24 милиона лева от фондовете Atlantic Bridge, OpenOcean, и FPV Ventures.
Това се случва след бурен растеж през 2022 г., постигнат с първия продукт на компанията, който днес се ползва от американската армия, Федералното бюро за информационна сигурност на Германия, редица водещи (Fortune 500) американски и европейски компании, сред които Siemens, както и световни лидери в изкуствения интелект като Intenseye и Voxel AI.
„Потенциалът за растеж на LatticeFlow е практически безкраен. Създадохме продукт, който е незаменим за всяка една индустрия, развиваща и използваща изкуствен интелект. С него откриваме пътя на масовото навлизане на AI“, казва д-р Петър Цанков, един от основателите на компанията. „Амбицията ни е да утвърдим LatticeFlow като световен лидер и да създадем мултимилиардна компания.“
LatticeFlow отваря офис до INSAIT
Освен финансирането, LatticeFlow обяви, че ще отвори офис до INSAIT – първия институт на световно ниво в Източна Европа в сферата на компютърните науки и изкуствения интелект, създаден в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL.
„Дълбоката връзка между институции като Stanford, MIT, ETH Zurich, Technion и високотехнологични компании, базирани на върхови постижения в науката като LatticeFlow, е в основата на най-иновативните екосистеми в света като например тези в Израел, Швейцария и САЩ.
Привличането на LatticeFlow до INSAIT е стъпка към позиционирането на България като високотехнологична дестинация от световна величина“, казва проф. Мартин Вечев, архитект на проекта INSAIT.
Последвайте ни
0 Коментара: