Тайните бункери на държавните глави на Русия и САЩ си приличат в едно: нито самите президенти, нито високопоставени служители признават за тяхното съществуване. Обществеността получава подробна информация за дизайна и предназначението им само след разсекретяване на информация за тях.

Пететажно скривалище за Обама
Според американския публицист Роналд Кеслер, който дълго време прави разследвания за „Вашингтон пост“, свързани с живота в Белия дом, президентският бункер, който до сега беше предназначен за Доналд Тръмп, е построен точно под поляната на президентския дворец по времето на Обама. Изграждането му отнема две години.

В книгата на Кеслер се казва, че бункерът е пететажен и в случай на евакуация той е в състояние да приеме не само президента и обкръжението му, но и целия персонал на президентската администрация. Роналд Кеслер твърди, че Доналд Тръмп няколко пъти е инспектирал бункера, който е наследил от своя предшественик и е открил там... насекоми, които са успели да се размножат в подземна стая.

The New York Times съобщава, че бункерът на Обама е само част от президентския скривалищен комплекс под Белия дом. От Втората световна война там функционира Центърът за спешни операции на президента, който се е използвал като скривалище от високопоставени служители от щаба на президента на САЩ Джордж Буш като Дик Чейни и Кондолиза Райс, когато терористи атакуват Ню Йорк през септември 2001 г. и Вашингтон.

"Ню Йорк Таймс" нарича третия президентски бункер, оборудван в началото на 60-те години, Ситуационната стая, която също се намира под Белия дом и включва помещенията на разузнавателния център и конферентна зала. Общата му площ е 500 кв.м.

Друг бункер е издигнат от Пентагона в случай на ядрена война в началото на 50-те години на границата на Пенсилвания и Мериленд. Предназначен е за представители на висшите ешелони на властта и военните генерали на Америка. Raven Rock може да побере едновременно три хиляди души. В него се помещава компютърният оперативен център на Американската агенция за отбранителни системи и оперативно-тактическите центрове на американските сухопътни, военноморски и военновъздушни сили.

Превърнат в музей
В щата Флорида има президентски бункер, който всеки можеше да види преди няколко години - това е бившето скривалище на Джон Ф. Кенеди, което съществува в това си качество само три години и е декласифицирано през 1974 година. От 1998 до 2017 г. той е бил музей, отворен за обществеността.

Според американския всекидневник Tampa Bay Times, 140 кв. м. са били предназначени да приютят президента и семейството му от ядрена атака (резиденцията на Кенеди във Флорида се намира наблизо). В рамките на месец тук могат да живеят автономно 30 души.

До бункера, защитен от радиация чрез оловно покритие и повече от три метра почва, може да се достигне през гофриран метален тръбен тунел. Срещу главния вход има авариен изход, съоръжението е оборудвано със стая за обеззаразяване и радиозала. Бункерът на Кенеди сега е затворен поради нерентабилност.

Златната планина
Преди две години, преди първата среща на Д. Тръмп и В. Путин, Пентагонът публикува доклад, в който се споменава за два тайни бункера на Путин, уж построени в центъра на Москва: единият - точно под Кремъл, вторият - до Московския държавен университет (квартал Раменки).


Бункерите под Кремъл са свързани чрез тунели

Западните медии активно цитират характеристиките на тези обекти, позовавайки се на документ, публикуван от разузнавателната служба на американското министерство на отбраната. Според доклада и двата бункера, разположени на дълбочина 300 метра, могат да приемат до 10 хиляди души. Те са свързани помежду си и имат железопътна инфраструктура, която позволява да се стигне до стратегически важни съоръжения, включително летища.

Пентагонът също разпространи информация за два автономни бункера в Подмосковието, снабдени с хранителни запаси и други средства за поддържане на живота за няколко месеца. В случай на ядрен удар оттук могат да се ръководят военни операции.

Американските военни са наясно със съществуването на друга руска отбранителна система, която ще се използва в случай на ядрен удар от САЩ.

„Когато СССР се сблъска с американската заплаха, ние създадохме системата„ Периметър “(известна на Запад като „Мъртвата ръка“), казва генерал-полковник Леонид Ивашов, президент на Академията по геополитически проблеми. "Системата е дублиран автоматичен команден пункт, който веднага ще даде заповед за изстрелване на ракети, дори ако висшето ръководство на страната загине."

Публикацията съобщава, че друга подземна резиденция на президента и военното командване се намира на 60 километра от Магнитогорск, на връх Ямантау, недалеч от планинския курорт Абзаково. Мижгиря е затворен град, построен по време на Студената война и в медиите често се нарича „бункера на Путин“.

Това до голяма степен се дължи на материала, публикуван в The New York Times през 1996 г., който разказва за изграждането на секретна военна база в района. Документирани доказателства за това, което всъщност крие Злата планина е невъзможно да се получи: територията на Мижгиря е изключително добре охранявана.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Източник: в. Труд