Учени оповестиха тотален обрат с ретроградния Меркурий!
Всички планети проявяват видимо ретроградно движение, въпреки че то е малко по-различно за планетите, които са по-далеч от Слънцето
За астролозите малко планетарни тенденции са толкова забележителни, колкото ретроградния Меркурий. Докато най-малката планета в Слънчевата система се движи в обратна посока през небето, ще чуете, че тя е виновна за множество неприятни ситуации, включително прекомерни разходи за нови покупки, лошо планирани работни срещи и невпечатляващи първи срещи, пишат от сайта Live Science.
Общият астрологичен съвет за хората по време на ретрограден Меркурий е да избягват да започват нещо ново и вместо това да се съсредоточат върху преоценка, имитирайки начина, по който планетата изглежда, че се връща назад в собственото си движение. През 2023 г. ретроградният Меркурий ще се появи четири пъти, a последната му драматична поява започна на 21.04 и ще продължи до 05.05. Това е много време за преоценка, преосмисляне и предпазване на професионалните и личните дела, съобщава Дарик.
Астрономите са склонни да не се съгласяват с тези асоциации. "Идеята, че гравитацията на тези много отдалечени тела влияе по някакъв начин на живота ни, просто не се вписва в рамките на физиката", казва Жан-Люк Марго, планетарен астроном и професор в Калифорнийския университет.
Представяме ти 1500 лв. онлайн казино Бонус на efbet.com
Откриването на фактите за ретроградното движение на Меркурий е сложно, защото то е едновременно реално и въображаемо явление. "Всички планети се въртят около Слънцето в една и съща посока и това никога не се променя", казва Марго. Въпреки това, ако човек успее да проследи позицията на Меркурий по време на ретроградното движение - което е предизвикателство, защото Слънцето блокира гледката ни - той ще получи линия, която променя посоката си. Това е така, защото ретроградният Меркурий е оптична илюзия, произтичаща от нашето положение (на Земята) спрямо Меркурий.
Терминът "ретрограден" в този случай се отнася до възприемането на обрат в стандартното движение на Меркурий от запад на изток през звездите. Въпреки че някои обекти в пространството изпитват истинско ретроградно движение - Венера се върти около оста си в обратна посока от останалите планети, което се нарича ретроградно въртене - връщането на Меркурий назад е въпрос на перспектива. Неговата орбита е по-малка и по-бърза от тази на Земята. Когато орбитата му настига и минава покрай Земята, това създава илюзията, че Меркурий се движи назад, казват астрономите.
Казано по-просто, представете си, че сте Земята и наблюдавате как Меркурий се движи по писта. Докато се движи по своя цикъл, той ще започне да се движи от лявата страна на зрителното ви поле към дясната. След това заобикаля ъгъла и въпреки че не се движи назад, сега се движи отдясно наляво. Тази аналогия е твърде опростена, защото не отчита факта, че Земята също се движи, но дава добра представа за това как се разиграва тази оптична илюзия.
Всички планети проявяват видимо ретроградно движение, въпреки че то е малко по-различно за планетите, които са по-далеч от Слънцето от Земята, в сравнение с тези, които са по-близо до Слънцето от Земята, като Меркурий.
Що се отнася до потенциалното влияние на това на пръв поглед странно движение върху нашето ежедневие, науката не го потвърждава. В книгата си "Ефектът на Юпитер" (Walker Books) от 1974 г. писателят Джон Р. Грибин предвижда, че подреждането на всички планети и Слънцето от една и съща страна на Земята ще има катастрофални последици.
Джеймс Зимбелман, геолог в Центъра за изследване на Земята и планетите към Националния музей на авиацията и космонавтиката "Смитсониън", казва, че това предсказание всъщност е подтикнало някои учени да проучат мащаба на гравитационното въздействие на планетарните обекти върху Земята. "Крайният резултат от всичко това беше, че силата е толкова малка в сравнение със Слънцето или Луната, че всякакъв вид планетарен ефект просто ще бъде затрупан от нещата, които Земята винаги усеща от Слънцето или Луната", каза Зимбелман пред Live Science.
(За справка, Марго каза, че приливната сила, която човек изпитва, когато стои до друг човек, е хиляди до десетки хиляди пъти по-голяма от приливната сила, упражнявана от Луната. Приливната сила е проявление на гравитационната сила и силата, чрез която Луната влияе върху приливите и отливите на Земята.)
Огромният брой интернет източници, в които се споменава ретроградният Меркурий, са астрологични сайтове, които след това предлагат съвети как да се борим с неговото влияние. Видимото ретроградно движение на Марс е най-очевидното от ретроградите, тъй като хората могат лесно да го наблюдават на нощното небе, тъй като той е най-близката планета и за разлика от Меркурий и Венера не изисква човек да гледа към Слънцето, за да го наблюдава. Това видимо ретроградно движение предизвиква много повече внимание от страна на научните среди. От тримата експерти, с които Live Science се свърза, и тримата смятат, че ретроградният Меркурий не заслужава да бъде обсъждан.
"Всички планети изглежда преминават през период на ретроградно (от изток на запад) движение спрямо звездите, както се вижда от Земята", пише Джеф Честър, говорител на Военноморската обсерватория на САЩ, в имейл до Live Science. "В това няма нищо необичайно. Меркурий не е изключение. Тук няма никаква драма."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: