В края на лятото на 2021 г. в южната част на Атлантическия океан внезапно се появи цунами, което се разпространи много бързо на огромно разстояние от над 10 000 км.

То засегна не само северната част на Атлантическия, но и Индийския и Тихия океан. Преди това нещо подобно е регистрирано от специалисти едва през 2004 г. По онова време цунамито е обхванало едновременно три океана. Днес те са успели да установят причината за това толкова силно природно явление, съобщава ScienceAlert.

Близо до Южните Сандвичеви острови със специални инструменти за сеизмичен мониторинг е регистрирано земетресение на дълбочина около 47 км. Интензитетът му достига магнитуд от 7,5. Но то не би могло да предизвика дори малко цунами с височина на вълните до 1 метър.

Експерти от Калифорнийския институт проведоха ново проучване, което установи, че в действителност е имало повече от едно земетресение. Имало общо пет достатъчно дълбоки труса.

Един от тях се случил на дълбочина не повече от 15 километра, а интензивността му достигала сила от 8,2. Именно той е могъл да предизвика толкова силно цунами, което да обхване едновременно три океана на планетата. В същото време земетресението не е регистрирано от системите за сеизмичен мониторинг.

Учен от Калифорнийския технологичен институт отбелязва, че въпреки че трусът е бил силен, той не е бил засечен от инструментите, тъй като нищо подобно не се е случвало досега.

Продължителността на земетресението е била около три минути. Учените допълват, че този трус е хибрид от дълбоко разкъсване на земната кора и доста бавно цунамигенно изместване. Това може да обясни как точно едно дълбоко земетресение е могло да предизвика толкова мощно цунами.

Днес системите за мониторинг се използват за наблюдение на земетресения в краткосрочен или средносрочен план. Въпреки това земетресенията с голяма продължителност също могат да имат доста сериозни последици.

Превод и редакция: БЛИЦ