Учените в ужас от това, което намериха в Голямата синя дупка СНИМКА
Известно е, че тази уникална океанска фуния, дълбока 124 метра, се е образувала по време на поредица от заледявания между 153 000 и 15 000 години, когато морското равнище е било много по-ниско
Учените отидоха до прекрасната морска фуния, разположена на 70 километра от Белиз и наречена Голямата синя дупка. По време на експедицията изследователите откриха нещо вълнуващо и много обезпокоително.
Известно е, че тази уникална океанска фуния, дълбока 124 метра, се е образувала по време на поредица от заледявания между 153 000 и 15 000 години, когато морското равнище е било много по-ниско. Тези мистериозни дълбини в крайна сметка се превърнаха в култово място за гмуркане, а популярността им беше улеснена от гмурканията на френския океански изследовател Жак Кусто в началото на 70-те години.
Уви, дори тези някога чисти води не са били имунизирани от човешкото влияние и замърсяване, както се вижда от неочакваните находки, открити по време на експедицията, пише Express. По време на изследването две подводници бяха изпратени в дълбините, за да създадат 3D карта на Голямата синя дупка с помощта на сонарно сканиране. По време на гмуркането обаче учените откриха и морски отломки, и телата на двама мъртви водолази.
1500 лв. Казино Бонус за Нови Клиенти на efbet.com
Известно е, че експедицията е организирана от Aquatica Submarines с финансовата подкрепа на партньори и се проведе от 27 ноември до 13 декември 2018 г. По време на експедицията учените направиха две дузини гмуркания, като взеха със себе си различни пътници. Целта на експедицията беше да се изследва зловещата дупка, като част от мисията дори беше излъчена на живо по Discovery Channel.
Според президента на Aquatica Submarines Харви Флеминг успехът на експедицията е бил невероятен, в резултат на което учените са успели да покажат на целия свят магията на Голямата синя дупка. Освен това изследователите отбелязват, че констатациите са още едно напомняне, че човечеството трябва да работи усилено, за да спаси нашите океани, уточнява Glasnews.bg.
Имайте предвид, че Голямата синя дупка е обвита в известна мистерия - по-рано се предполагаше, че тук дори живеят "древни чудовища". Но истинските чудовища, изправени пред океана, се оказаха хората. Факт е, че по време на гмуркането на дъното на фунията учените откриха пластмасови бутилки и други отпадъци.
Диаметърът на фунията е 318 метра, а дълбочината й е 124 метра. Снимка: Creative Commons
Авторите на експедицията се надяват, че откритият от тях боклук ще бъде още едно напомняне, че човечеството трябва да спре да използва пластмаса, тъй като тя вече се е превърнала в огромна заплаха за океана - много пластмасов боклук се съхранява на дъното на земните океани и морските животни постоянно умират от микропластмаса.
Друга любопитна особеност на Голямата синя дупка, която изследователите откриха, беше слой от сероводород. Смята се, че този химикал се е натрупвал във фунията от векове.
Той е изключително токсичен, тъй като инхибира клетъчното дишане, подобно на цианида. От само себе си се разбира, че под този слой учените не са видели нищо живо, въпреки че са забелязали телата на двама водолази, както и раци, черупки и други същества, които са се търкаляли в тази дупка и са се задушили.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни