Напоследък в социалните мрежи могат да се видят всякакви абсурди. Включително снимки от възстановки на старинни български битки, при които хан Аспарух на кон вее знаме с трикольора - бяло, зелено, червено.

Това, разбира се, е пълен абсурд и невежество.

Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!

Изненадващи са хилядите одобрителни реакции от българи, които претендират, че държат на историята на България, но всъщност не е я знаят до степен на позорно невежество.

Националният флаг е символ, който изразява идентичността, независимостта и суверенитета на българския народ. Всички знаем, че знамето на България е трицветно – бяло, зелено и червено. Но какво означават тези цветове; защо са точно в тази подредба; кога и как са избрани; променяно ли е знамето ни през годините? 

Откога българското знаме е в актуалния си вид? 

Знамето ни е в актуалния си вид официално от Освобождението.

В първата българска конституция, приета на 16 април 1879, е записано: „българското народно знаме е трицветно и се състои от бял, зелен и червен цветове, поставени хоризонтално“, пише rodnoto.bg

Преди Освобождението българските чети и хайдушки дружини са използвали различни бойни байраци. Повечето от тях са били едноцветни, с изображение на лъв и с различни надписи - „Свобода или смърт“, „На оръжие братя“ и др.

Имало е и червено-бели, зелено-бели, червено-зелени, както и съчетаващите трите цвята, но в различна последователност и комбинации.

Две знамена са съчетавали трите цвята в днешния порядък - знамето на Старозогорските въстаници от 1875 и на Врачанския комитет от 1876. В някои бойни знамена е присъствало и синьото. 

Самарското знаме, Снимка: НВИМ

Такова е популярното Самарско знаме – основният боен флаг на Българското опълчение. То е създадено от монахини от руския град Самара и е дарено на Българското опълчение по време на Руско-турската война (1877 – 1878).  Цветовете му са червен, бял и син. 

Бяло, зелено, червено

За първообраз на българския национален флаг се счита знамето, ушито в румънския град Браила от 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стиляна Параскевова. То е предадено на българските доброволци, участващи в Руско-турската война. 

Прототипът на българското знаме

Това знаме така и не се развява в бой, но именно то оказва най-голямо влияние върху избора на български национален флаг след Освобождението. То е квадратно, цветовете му са в днешната последователност – бяло, зелено, червено, има изобразен лъв и надпис „България“ в средата. Знамето е съхранено в много добър вид и може да се види в Националния военно-исторически музей.

Какво означават цветовете? 

Цветовете на националния ни флаг олицетворяват спомена за нашето минало и същност. Бялото е символ на духа, мира и свободата и не случайно е поставено на първо място след Освобождението. В бойните знамена то по-малко присъства или обикновено червеното е на първо място. Зеленото се свързва с нашата природа – със зелените ни гори и полета. А червеното е символ на кръвта на загиналите за свободата на родината ни герои. 

Променяно ли е след Освобождението?

През 1947 към знамето е добавен гербът на Народна Република България  (в левия горен ъгъл на бялото поле), който остава до 27 ноември 1990. След падането на комунизма текстът в конституцията е променен и гербът е премахнат.  

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук