Вече има нов начин за поддържане свежестта на храната
Ядливото покритие вече привлече вниманието на хранителната и селскостопанската промишленост. То не само би могло да удължи срока на годност на храните след прибиране на реколтата и да ги предпази срещу външни промени в околната среда, но и да осигури допълнителни хранителни вещества, които да бъдат полезни за човешкото здраве.
Въпреки това, повечето версии на покритието имат съществени ограничения в практическото им приложение. Първо, за стабилно и трайно покритие са необходими специфични взаимодействия между покривните материали и целевите повърхности. Още повече, че покритието на насипни храни като плодове отнема време или не е постижимо в конвенционалното покритие като разтвора.
Изследователският екип вече е пантентовал технология и възнамерява да работи за разпространението й в бизнеса.
Полифенолите, метаболити на фотосинтезата, притежават няколко хидроксилни групи и се намират в голям брой растения, показващи отлични антиоксидантни свойства. Те са широко използвани катонетоксична хранителна добавка и са известни с антибактериални, както и с потенциални антиканцерогенни свойства. Полифенолите могат да се използват и с железни йони, които се намират естествено в организма.
Изследователският екип съчетава тези химични свойства на полифенол-железните комплекси с техники на разпръскване, за да развие своята нанотехнология. В сравнение с конвенционалните методи за потапяне в специализирани покривни разтвори, тази техника на разпръскване може да покрива избраните области по-бързо. Спреят също така предотвратява кръстосаното замърсяване.
Покритието значително увеличава срока на годност, като при мандарините и ягодите той е с 28 дни по-дълъг, пише БГНЕС.
Последвайте ни
0 Коментара: