Изследователи са открили в Египет фосилизирани останки на уникален земноводен кит, предадоха БТА и Франс прес.

Изчезналият вид животно е наречен Phiomectus anubis в чест на древноегипетския бог на смъртта Анубис.

Възрастта на вкаменелостите според учените е 43 милиона години. Експерти от университета в Мансура смятат, че представителите на вида Phiomectus anubis са се чувствали добре както на сушата, така и в морето.

Преди този вид не е бил известен на учените. Изследователите го отнасят към група полуводни китове, съществували през еоцена. Вкаменелостите свидетелстват за уникален период в еволюцията на китовете, който остава до голяма степен загадка, но все пак дава улики за това как тези животни са преминали от сушата към водата.

"Всички известни на науката полуводни китове са имали добре развити предни и задни крайници, способни да издържат теглото им на сушата. Придвижването им вероятно е било тромаво, тъй като тези животни са били доста тежки. Спомнете си, например, за тюлените и морските лъвове", пишат изследователите.

Phiomectus anubis се отличава от другите полуводни китове с впечатляваща челюст, подобна на тази на чакал. Тя е осигурила на животното "хищнически начин на хранене", според авторите на изследването. Поради тази анатомична особеност учените са кръстили вида Phiomectus anubis на името на египетския бог на смъртта с глава на чакал Анубис.

"Открихме колко свирепи и смъртоносни са били мощните му челюсти, способни да разкъсват разнообразна плячка ... този кит е бил бог на смъртта за повечето животни, обитавали същата територия", казва водещият автор Абдула Гогар.


Въпреки страшното име, древният кит е имал среден размер за групата, към която спада. Според изследователите животното е било с дължина малко над три метра и е тежало около 600 килограма.