Защо родителите, пристрастени към смартфони, имат лоши деца
В проучването са участвали близо 170 семейства с малки деца. То показва ясна връзка, че колкото по-често родителите гледат към смартфоните си, толкова по-голяма става вероятността детето им да не се държи добре. Съгласили са се да участват общо 168 майки и 168 бащи, като всички семейства са с двама родители.
Около 48% от родителите казват, че технологиите прекъсват времето, което прекарват с децата си, поне три пъти дневно. 24% казват, че това се случва два пъти дневно, а 17% - веднъж на ден. Само 11% от родителите казват, че не позволяват на технологиите да прекъсват времето им с децата дори за малко.
Като цяло и майките, и бащите се съгласяват, че технологиите разсейват. Вместо да се занимават в децата, родителите прекарват време в разговори по телефона или писане на съобщения и имейли докато същевременно играят или водят разговор с децата си. Средно повече майки отколкото бащи смятат, че използването на технологии докато са с децата е проблем. Учените казват още, че именно повечето родители, които съзнават, че технологиите са проблем, съобщават и за лошо поведение на децата.
Според Сам Уас от Университета на Източен Лондон, който не е част от проучването, резултатите не означават задължително, че лошото поведение на всяко дете е следствие от прекомерно използване на технологии от страна на родителя. "Може да бъде и обратното - децата, които са по-неспокойни или хиперактивни по природа, да тласкат родителите си към технологиите като средство за почивка", коментира той. Макар да се разминават в идеите за причините, учените са съгласни, че при лошо поведение от страна на децата, най-важното е повече внимание, любов и подобаващ подход от страна на родителите.
Последвайте ни
0 Коментара: