Защо носенето на ЛПС за защита от студ е важно?

Зимата може да бъде трудно време, когато работите навън. Студените и влажни условия могат да причинят различни опасности. Лесните трудови задачи могат да станат трудни, ако не се носи правилната защита от студ.

В България обикновено в студените месеци имаме много ниски температури и дори минусови такива. Същевременно, когато работите през нощта, можете да почувствате огромно понижение на температурата.

Това понижение на температурата може да доведе до нараняване, особено когато е изложено за дълъг период от време. Важно е да останете защитени, когато работите в студено време. В тази статия ще обсъдим въздействието на студеното време върху тялото, както и защитата от студ с подходящи лични предпазни средства.

Ефекти на студеното време върху тялото

Непосредствените ефекти от студеното време могат да бъдат толкова прости, колкото липса на концентрация и затруднения с нормално движение. Продължителното излагане може да доведе до много по-лоши състояния, като хипотермия. Това състояние е много сериозно.

Ето списък на потенциалните наранявания, които могат да възникнат поради ниските температури:

  • Втрисане;
  • Измокряне на краката;
  • Излагане на силен вятър;
  • Настинка;
  • Измръзване;
  • Хипотермия;
  • Студова уртикария;
  • Замръзване.

Измръзване

При работа на открито измръзването се случва често. За щастие това е една от по-леките форми на реакция на тялото спрямо студа, вятъра и влагата. Често се случва, когато пръстите на ръцете, краката, бузите, ушите или носът ви са изложени на студ за дълъг период от време. Най-лесният симптом, за който трябва да внимавате, е че кожата на засегнатата област може да побелее и/или да стане твърда.

Лечението на състоянията, свързани със студа, може да бъде толкова лесно, колкото леко затопляне около засегнатата област, но не директно. Никога не използвайте много горещи предмети и не търкайте директно засегнатата област, защото това може да причини увреждане на кожата.

Замръзване

Замръзването е по-тежко състояние от измръзването. Състоянието възниква, когато температурата на кожата падне под точката на замръзване и/или ограничи притока на кръв към тъканта. Кръвоносните съдове могат да бъдат сериозно или трайно увредени, след като са били засегнати от измръзване.

Измръзването може да направи кожата податлива на инфекции и смърт на меките тъкани. В някои случаи също има мехури и усещане за парене.

Хипотермия

Хипотермията може да настъпи много бързо. Ако основната телесна температура падне под 37°C дори с 1 или 2°C, ефектите ще станат очевидни. Леката хипотермия може да доведе до треперене, усещане за студ, настръхване, изтръпване на ръцете и други често срещани симптоми, които са свързани със студа.

Когато телесната ви температура се понижи до 33°C, симптомите ще се влошат и може да се стигне до силни тръпки, амнезия, липса на функция на крайниците. Затрудненията в говора ще станат очевидни. Ако тялото ви достигне 25°C, смъртоносният изход е почти гарантиран.

Защита от студ

Има няколко начина за защита от студа. Непосредствените начини за защита са носенето на ръкавици, поларени якета и дори термичните слоеве под работното ви облекло могат да ви помогнат да победите студа.

Когато избирате облеклото си, винаги не забравяйте да проверите защитните свойства.

За служители, работещи на открито, е обичайно да носят облекло за защита от студ. Дрехите със защита срещу студ ви помагат да останете видими, както и защитени от студа.