„Има криза на легитимността. Хората чувстват безсилие, не вярват, че гласът им ще бъде отчетен правилно”. Това заяви Ива Митева – председател на 45-ото и на 46-ото народно събрание в ефира на NOVA NEWS ден след балотажа на местните избори.

Тя смята, че кметът на София (Васил Терзиев) е избран с ниска легитимност и ще представлява политически ангажираните хора. Конституционалистът обясни, че изборните резултати са показали, че  болшинството се състои от умерени хора, но тяхната умереност сякаш стои на заден план.

"Те се въздържат от гласуване, отвратени са от политиката и на техен фон изплуват едни други хора”, каза Митева.

Според нея само ако се направи пълен преглед на кода, на мастер кода, може да се каже дали изборите са били честни.

„Трябва всичко да се отвори и да се преброи. Разликата е минимална и битката трябва да започне от някъде. Трябва да се пробва”, каза конституционалистът Митева.

По думите й е нужен ремонт в Изборния кодекс, в изборната система и работата на институциите, за да се върне доверието на хората в изборния процес. Според нея е нужно да се обърне внимание и на референдумите, „Законът за референдумите така е написан, че е чудо как сработи”, заяви Митева.

За новия кмет Васил Терзиев, който спечели с минимална преднина пред Ваня Григорова, юристът обяви, че се надява той да бъде кмет на всички софиянци.

„Това деление не е добро, изпитах го и в Народното събрание – когато не мислите като нас, значи сте маскари, мошеници, значи сте купени, седите от другата страна. Едни хора се правят на месии и смятат, че са богоизбрани и само това, което те правят, е вярно”, заяви Митева.

Тя очаква опита и знанията на Терзиев да стоят преди амбицията му и се надява, че богатите хора трудно се подкупват.

„Ако отива в общината, за да възвърне състоянието си, не е ОК, въпрос е дали го е казал”, заяви бившият председател на парламента.

Тя смята, че е опасно, ако се започне с преместване или премахване на паметници, на части от историята ни.

„Трябва да спрем да сме в конфликт с миналото. Някак започнахме да изпускаме бъдещето. Всички знаем кой е авторът на Паметника на Съветската армия. Това може да изкара едни хора на улицата и да активизира други процеси”, допълни Митева.

Тя даде пример, че има странни факти около изборите – по избирателни списъци сме повече, отколкото сме по преброяване.

Относно отмяната на машинното гласуване на първия тур на местните избори, юристката каза, че има много въпроси към министъра на електронното управление.

„За мен е странно, че се прави утвърждаване на машините без да има утвърдена методика, с гриф „утвърждавам”, качена на сайта на министерството преди самото действие. Тя е трябвало да предхожда удостоверяването”, каза Ива Митева.

Тя не може да си обясни и защо министърът е упълномощил свой заместник да извършва тази процедура.

„Странно е, че е упълномощен зам.-министър, когато такова упълномощаване не му се дава по Изборен кодекс”, допълни тя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук