На финалната права: Последен шанс за мераклиите за кметове и общински съветници
В последния отворен ден регистрация ще подадат от ГЕРБ, СДС направи това още на 5 септември самостоятелно
В сряда изтича срокът за регистрация на партиите за изборите за кметове и общински съветници на 29 октомври.
Регистрацията на партиите и коалициите започна на 4 септември. До вторник, 12 септември, 51 партии и 8 коалиции са подали документи за регистрация в ЦИК, като от тях са регистрирани 29 партии и 5 коалиции. Предстои да бъдат регистрирани още партии и коалиции за участие в местния вот.
В последния отворен ден регистрация ще подадат от ГЕРБ. Това ще се случи на 13 септември в 10.00 часа. Коалиционният им партньор СДС направи това още на 5 септември самостоятелно. В повечето общини обаче двете партии ще участват в изборите заедно, както и за столицата. Настоящият кмет Йорданка Фандъкова коментира, че партията ще има силна кандидатура, която да може да продължи промяната и развитието на София.
Румен Христов поясни, че подготовката за издигането на кандидатура за кмет на София върви с пълна сила. „Първоначално смятах, че сблъсъкът ще бъде на идеологическа основа, тоест кандидат на ДС, кандидат против ДС и направихме нещо като изследване. Оказа се, че хората се интересуват от прагматични въпроси, свързани с бита в София, движението, замърсяването на въздуха, така че кандидатът за кмет трябва да бъде добре запознат с проблемите на София, да има опит и да решава проблемите на гражданите”, коментира председателят на СДС.
На 11 септември ДПС подплати регистрацията за местния вот с 5000 подписа.
„От ДПС заявяваме, че познаваме проблемите на хората и знаем как да ги решаваме“, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и добави, че някои хора предвиждат кампании и комуникация във виртуалните полета. Целта на движението, обаче, е да не губи живия контакт с хората и решаване на реалните им проблеми. Той изрази надежда изборите през октомври да не се превърнат в арена на битки, противопоставяния и разединение, а напротив – да се търси форма на обединение и конкуренцията да бъде в решаването на проблемите на хората. „Време е за ново начало. Време е за обединение, а не за разделение и противопоставяне, както някои партии се опитват да правят”, подчерта Карадайъ.
В същия ден се регистрира и БСП като внесе 6000 подписа. От левицата са одобрили 138 кандидати за кметове и листи, като следва да бъдат одобрени още над 100. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова заяви, че тръгват много сериозно към местните избори и с висока степен на готовност, като подчерта, че първи са приели предизборната си платформа.
„За нас местните избори са възможност да стане истинската промяна в България, защото промяната на върха в парламентарната власт и законодателната власт не стана. Там промяната и статуквото се сляха в безпринципна сглобка за пари и власт и възможността това да бъде променено са местните избори“, каза още Нинова и призова гражданите да излязат да гласуват през октомври, защото „промяната е в техните ръце“. Левицата си поставя като основна цел да промени модела „ГЕРБ“.
„Възраждане“ се регистрира за изборите за кметове и общински съветници на 4 септември, като внесе 5345 подписа. Това са третите местни избори, на които партията ще участва.
„Оттогава насам имаме градация и се надяваме, че тези ще са много по-успешни от всички досегашни“, отбеляза Петър Петров.
Кандидатът на партията за кмет на София Деян Николов обясни, че имат доста приоритети. „Най-вече бих казал, че имаме нужда от смяна на философията, защото в София от години наред вече има един бизнес, който е абониран за обществените поръчки и трябва да се промени тази философия“, заяви той.
На 12 септември за участие в изборите се регистрираха „Има такъв народ“ с 4800 подписа.
„Партиите могат да тръгнат с всякакви амбиции, но всъщност решават хората“, каза Тошко Йорданов и добави, че е убеден, че ИТН ще се представи добре, като подчерта, че това са първите местни избори, на които се явяват, и от тази гледна точка са освободени от всякакви очаквания. Той е категоричен, че навсякъде трябва да се направи ревизия на предишното управление, защото „кражбите и полумафиотските връзки, които имат кметове и фирми, които изпълняват обществените поръчки, са публична тайна“. Йорданов заяви с категоричност, че „ПП и ДБ са по-брутални от ГЕРБ“, както и че „гнусният запис с нагло заявеното желание за промяна, законна и незаконна, на всякакви държавни служители и контролни органи, се изпълнява“.
Няколко часа по-късно и съпредседателите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ отидоха, за да регистрират коалицията в ЦИК за местния вот с общо 9302 подписа.
Кирил Петков отбеляза, че вече не става дума за коалиция, а за общност, с която заявяват, че промяната продължава, че демократичните цели и ценности сега ще влязат и в местната власт.
Финансовият министър и съпредседател на ПП Асен Василев каза от своя страна, че навсякъде са успели да се обединят около кандидатите за кметове.
„Действащият финансов министър е лидер на политическа партия“, обясни той присъствието си в ЦИК.
Христо Иванов обяви, че целта на коалицията е на местните избори българските общини да могат да отворят нова страница и да тръгнат напред след дълга стагнация.
„До тук бяха преговорите. Оттук-нататък започва усилената работа в името на победата“, категоричен е съпредседателят на ДБ и допълни, че основният приоритет е България да получи възможност да избере ново бъдеще за местната си власт. А пък ген. Атанас Атанасов заяви, че те са „новата алтернатива в местната власт“.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: